VIBURNUM (CAPRIFOLIACEAE) Kartopu

VIBURNUM (CAPRIFOLIACEAE)
Kartopu

Yaprak döker ve her dem yeşil çeşitleri vardır.

KIŞIN YAPRAĞINI DÖKEN VIBURNUM’LAR

VIBURNUM OPULUS ‘ROSEUM’

VIBURNUM X BODNANTENSE

   2-2,50 m yüksekliğindedir. Pembe daha sonra beyaz renkli kokulu çiçekleri, türetilmiş olduğu Viburnum fragans’tan daha büyüktür ve daha yoğun buketler halindedir. Çiçeklenme kışın gerçekleşir; fakat Viburnum fragans’tan daha dayanıksız olan bu çalı, sadece yumuşak iklimlerde yetişir.
Çiçeklerinin hoş kokusu, Viburnum x bodnantense’nin evin yakınlarında bir alana dikilmesine sebep olur. ‘Charles Lamont’ çeşidinin daha pembe çiçekleri vardır.

VIBURNUM X CARLCEPHALUM

   1,50-2 m yüksekliğindedir. Viburnum carlesi’nin iyileştirilmişi olan bu çalı, ondan nisanda beliren, daha iri buketler halinde bir arada yer alan, pembemsi beyaz renkli çok daha büyük çiçekleriyle ayrılır. Tek başına dikilmek için uygun  bir çalıdır.

VIBURNUM CARLESI

   Yaklaşık 1,50 m yüksekliğindedir. Yavaş büyüyen, oval yapraklı bir çalıdır. Nisan – mayıs aylarında açan beyaz çiçekleri, tomurcuk halindeyken pembedir. Çiçekler uç konumlu buketler halinde bir arada yer alır ve bu çiçeklerg enellikle harika kokuludur. Yastıkların ilk sırasında ya da tek başına kullanılacak bir çalıdır. ‘Aurora’ çeşidinin, daha pembe çiçekleri vardır.

VIBURNUM ‘ESKIMO’

   0,80 m yüksekliğindedir. Kışın dökülen yaprakları, parlak koyu yeşil renktedir ve yoğun bir vejetasyonu vardır. Top şeklindeki beyaz çiçekleri, nisanda, sürgünlerin uçlarında belirir.

VIBURNUM NUDUM ‘PINK BEAUTY’

   1,50 m yüksekliğindedir. Kışın kısmen dökülen parlak koyu yeşil yaprakları olan, dik vejetasyonlu bir çalıdır. Yaprakları sonbaharda kızarır. Mayısta açan beyaz çiçeklerini, sonbaharda beliren pembe ve mor renkli güzel meyveler takip eder.

VIBURNUM SARGENTII ‘ONONDAGA’

   3-4 m yüksekliğindedir. Genç yaprakları ve verimsiz çiçekleri kızıl renklidir. Çiçeklenme mayıs – haziran aylarındadır.

VIBURNUM PLICATUM ‘LANARTH’

   1,50 m yüksekliğindedir. Yayvan ve katlı, karakteristik bir formu vardır. Yapraklanması, sonbaharda güzel bir biçimde gerçekleşir. Mayısta, beyaz-krem renkli, yoğun bir çiçeklenmesi vardır.
‘Pink Beauty’ çeşidi, ‘Lanarth’ a benzer; fakat çiçekleri pastel pembedir.

VIBURNUM TOMENTOSUM 

   1,50-2,50 m yüksekliğindedir. Neredeyse yatay sayılabilecek, katlı sürgünleri olan, kabarık belirgin damarlı, sonbaharda kızaran oval yapraklı bir çalıdır. Yassı çiçek kurulları halinde yer alan çiçekleri, sürgünlere iki sıra halinde, karşılıklı dizilmiştir. Kurullar, zengin çiçekçiklerden oluşan bir dış çevreden ve verimsiz çiçekçiklerden oluşan bir merkezden ibarettir. Mayıs – haziran aylarında, çiçeklenme döneminde, çalıya uzaktan bakıldığında, üzerine kar yağmış gibi görünür.
‘Lanarth’ ve ‘Mariesii’ çeşitleri birbirlerine benzer.Tek başına dikilmesi gereken güzel bir çalıdır.

HERDEM YEŞİL VIBURNUM’LAR

VIBURNUM TINUS

   Viburnum’ların, özel bir toprak istekleri yoktur. Burada belirtilmesi gereken bir istisnai durum vardır ki, o da şudur: Viburnum tomentosum kireci hiç sevmezken, Viburnum rhytidophyllum bu tür topraklara gayet dayanıklıdır. Hepsi de serin toprakları tercih eder ve bakım budaması gerektirmez.

VIBURNUM X BRUKWOODII

   1,50-2 m yüksekliğindedir. Önce pembe sonra beyaz olan, aynı şekilde hoş kokulu, uç konumlu buketler halinde bir arada yer alan çiçekleriyle (Nisan – mayıs aylarında açar), Viburnum carlesi’ye çok benzer. Yastıkların ilk sıralarında ya da tek başına kullanılır.

VIBURNUM DAVIDII

   40-60 cm yüksekliğindedir. İyice belirgin üç damarı olan, boylamasına uzun, sert, koyu yeşil, büyük yaprakları olan, çok yoğun formlu bir bitkidir.
Pek ilginç olmayan çiçekleri, eylülde, son derece dekoratif, mavi renkli meyvelerin doğmasını sağlar. Meyveler bazen, uzun süre ağacın üzerinde kalır.Örneğin bir kaya bahçesine dikildiğinde, küçük gruplar halinde kullanılması, meyve vermesini tetikleyecektir.

VIBURNUM RHYTIDOPHYLLUM

   3-4 m yüksekliğindedir. Güçlü dalları olan gür bir çalıdır. Arka yüzü tüylü, koyu yeşil renkli, boylamasına uzun yaprakları, yoğun bir şekilde kırışıktır. Yapraklar, kışın sarkık vaziyettedir, çiçekler hiç dikkat çekici değildir; fakat onlardan sonra beliren, önce kırmızı sonra siyah renkli olan meyveler, çalıyı güzelce süsler. Çalı yastıklarına dahil edilerek kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com