TAMARIX (TAMARICACEAE) Ilgın

TAMARIX (TAMARICACEAE)
Ilgın

Yaprağını döker ve nisan - mayıs ya da ağustos – eylül aylarında çiçeklenir.

    Tamarix’ler, yuvarlağımsı ve esnek formlu, ince sürgünlü, büyük çalılar ya da küçük ağaçlardır. Çok küçük yaprakları, bazı Juniperus’ları anımsatır. Pembenin tüm tonlarının hakim olduğu çiçekler de çok küçüktür; fakat küçük gruplar halinde bir arada yer alır. Dallar boyunca o kadar çok çiçek kurulu yer alır ki ağırlıklarıyla dalların eğilmesine sebep olur. Bütünde büyük bir zariflik yaratan bu kurullar, ağaca dumanımsı, gerçek dışı, ilginç ve son derece güzel bir görünüm kazandırır.Çiçeklenme gerek geçen senenin sürgünleri üzerinde ilkbaharda, gerekse yılın sürgünleri üzerinde yazın gerçekleşir.

İLKBAHARDA ÇİÇEKLENEN TAMARIX’LER

TAMARIX TETRANDRA

    3-4 m yüksekliğindedir. Açık pembe çiçekleri, nisan sonu-mayıs gibi, yapraklardan önce açar. Bu Tamarix, en ilginç olanıdır; çünkü pembe dallanması ikinci bir dekoratif elemandır.

YAZIN ÇİÇEKLENEN TAMARIX’LER

TAMARIX RMOSISSIMA

    3-4 m yüksekliğindedir. Çiçek kurulları, sürgünlerin uçlarında toplanmıştır ve yaprakların üzerine çıkar. Somon-pembe çiçekleri, ağustos – eylül aylarında açar.
    ‘Pink Cascade’ çeşidinin çiçekleri koyu pembedir. Tamarix’ler, özellikle de küçük bir gövde üzerinde yetiştirildiklerinde tek başlarına dikilir. Fakat gruplar halinde kullanıldıklarında da oldukça etkileyici bir görünüm oluşturur. Bu bitkiler çalı yastıklarında ve yeşil perdeler oluşturmada da kullanılır. Ne çok nemli, ne de çok kireçli olmayan, her çeşit toprakta yetişir; deniz kenarlarındaki tuz serpintilerine karşı dayanıklıdır. Bu nedenle deniz kenarlarındaki bahçelerde, bu bitkiye sıkça rastlanır. Dallanmaya zorlanmaları için, kesilerek kısaltılır. Budama, ilkbaharda çiçeklenen Tamarix’ler için çiçeklenmeden hemen sonra, yazın çiçeklenen Tamarix’ler için ise martta, son sürgünlerin 2/3’ü ya da 3/4’ünü keserek gerçekleştirilir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com