RHUS TYPHINA (ANACARDIACEAE) Sumak

RHUS TYPHINA (ANACARDIACEAE)
Sumak
Yaprağını döker.
Sonbahar-kış mevsimlerinde meyvelidir.
       3-4 m ve daha üzeri yüksekliktedir. Pürüzlü dokuda, az dallanmış, iri sürgünleri olan büyük bir çalı ya da küçük bir ağaçtır. Birleşik, tüysü yapıdaki büyük yaprakları sonbaharda göz alıcı turuncu ve kırmızı tonlarına bürünür. Dişi bireyler –erkek ve dişi çiçekler ayrı bireylerde yer alır- sürgün uçlarında, mekik şeklinde iri ve yoğun çiçek kurulları vardır. Meyvelenme sırasında, çiçekler lal rengi tüyleri olan, mor-kırmızı bir renk alır. Çiçek kurulları, tüm kış mevsimi boyunca, yapraklar döküldükten sonra bile, ağacın üzerinde kalarak, ağaca tuhaf bir görünüm verir.
   Yaygın olarak kullanılan ‘Laciniata’ çeşidi de, sonbaharda daha canlı renklere bürünen, ince dilimli yapraklanmasıyla çok güzel bir bitkidir.Güneşli ortamlarda, çok nemli olmayan, kireçli de dahil her çeşit toprakta, tek başına kullanılacak bir çalıdır. Çalı yastıklarına da dahil edilebilir.Kök sürgünü verme yeteneği ve kuraklığa karşı dayanıklı olması, onu şevler için önerilen bitkilerden biri yapar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com