SALIX (SALIXACEAE) Söğüt

SALIX (SALIXACEAE)
Söğüt

Yaprağını döker.
SALIX PURPUREA ’GRACILIS’

    1,50-2 m yüksekliğindedir. Mavi-yeşil renkli, oldukça dar yaprakları olan, ince sürgünlü, esnek formlu bir çalıdır. Gruplar halinde ya da küçük çitlerde kullanılır.

SALIX INTEGRO ‘HAKURO-NISHIKI’ = ‘ALBOMACULATA’

    2 m yüksekliğindedir. Yeni sürgünleri, ilkbaharda aldıkları pembe ve krem renkleriyle son derece ilginçtir. Çalı, yazın krem ve yeşil renklerdedir.

SALIX ROSMARINIFOLIA

   1,5-2,5 m yüksekliğindedir. Arka yüzü beyaz, dar yapraklarla bezeli dik sürgünleri vardır. Gruplarda ve küçük çitlerde kullanılır.

SALIX UDENSIS ‘SEKKA’ (SALIX SETSUKA)

    3-5 m yüksekliğindedir. Tuhaf bir biçimde çevrelenmiş ve boynuz biçiminde düzensiz olarak yassılaşmış sürgünleri, özellikle mart – nisan aylarında yapraklardan önce beliren, başağımsı çiçek kurullarıyla son derece dekoratiftir. Her sene oldukça kısa kalacak şekilde budanır. Budama çiçekler dökülür dökülmez, mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır. Sürgünleri çiçek düzenleme sanatında kullanılır. Nemli toprakları ıslah etmek için kullanılan Salix’ler, bu ortamlara dikilir. “Yapraklı Ağaçlar” başlıklı bölüme de bakınız.

SALIX X SEPULCRALIS ‘ERYTHROFLEXUOSA’

    2-3 m yüksekliğindedir. Oldukça gür sürgünleri, turuncu-kırmızı kabuklu, kıvrık, pütürlü ve sarkıktır. Her sene mart ayında, çok kısa kalacak şekilde kesilir. Tek başına kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com