ROBINIA (FABACEAE) Yalancı Akasya.

ROBINIA (FABACEAE)
Yalancı Akasya.

Kışın yaprağını döken bu ağaç haziranda çiçeklenir ve her toprakta yetişir.Robinia’lar Amerika orijinli ağaç ya da ağaççıklardır. Robinia pseudoacacia o denli yayılmıştır ki  yerli bir tür olduğu bile düşünülebilir. Bazıları hem çiçeklenmeleri, hem de yapraklanmaları ile dekoratiftir, diğerleri çiçeklenmez; fakat yapraklanmalarının ve formlarının güzelliği, niçin bu kadar geniş bir kullanım alanına sahip olduklarının kanıtıdır.

ROBINIA PSEUDOACACIA


   Yüksekliği 8-15 m arasındadır. Oval tepeli, dikenli ve kıvrımlı sürgünlere sahip bir ağaçtır. Yaşlı ağaçlarının kabuklarında oluşan çatlaklar son derece pitoresk bir görünüm oluşturur. Güzel bir yeşil tonunun hakim olduğu bileşik yapraklar oldukça uzun,  yaprağı oluşturan yaprakçıklar ise yuvarlağımsıdır. Kelebeği andıran, hoş kokulu beyaz çiçekler haziranda belirir; sarkık gruplar halinde kurullar oluşturur. Robinia pseudoacacia sıralar oluşturacak şekilde kullanılır. Çok kireçli ve çok nemli olmadıkça her toprağa adapte olabilmesi ve sağlam köklenmesiyle toprağın tutulmasına fayda sağlaması nedeniyle şevlerde rahatlıkla kullanılır.


   Sadece yapraklanması için üretilen çok sayıda çeşidi vardır ve bunların çoğu yaygın bir kullanım alanına sahiptir:


ROBINIA PSEUDOACACIA ‘BESSONIANA


   5-8 m arası boya erişir. Yuvarlak tepeli bir ağaçtır. Sıra dikimlerinde sıkça kullanılan bir çeşittir (yol kenarları, vs.).


ROBINIA PSEUDOACACIA ‘UMBRACULIFERA’


   Yüksekliği 4-5 m kadardır. Top şeklinde, düzenli bir tepeye sahiptir. Oldukça yoğun yapraklanması sayesinde son derece dekoratif olan tepenin çapı 3-4 m civarındadır. Her yıl ya da iki yılda bir derin bir budama yapılması tavsiye edilir. Sıralar halinde, kuvvetli rüzgarlardan korunaklı alanlarda kullanılır.


ROBINIA PSEUDOACACIA ‘FRISIA


   4-6 m yüksekliğinde küçük bir ağaçtır. Yaprakları ilkbahar sonu ve tüm yaz boyunca muhteşem altın sarısı rengini muhafaza eder.


ROBINIA PSEUDOACACIA ‘UNIFOLIA


   15 m yüksekliğindedir. Birleşik yaprakları kışın dökülür. Beyaz çiçekleri mayısta belirir. Her çeşit toprağa uyum sağlayabilen, hızlı gelişime sahip bir ağaçtır.


ROBINIA PSEUDOACACIA ‘FASTIGIATA


   Yüksekliği 4-5 m kadar olan bu ağaç gövdenin dip kısmından itibaren dik sürgünlerle bezenmiştir. İtalyan kavağını anımsatan sütun şeklinde hoş bir form oluşturur. Bu benzerlik sayesinde kurak topraklarda İtalyan kavağının yerini alır. Sıra halinde dikilir, rüzgar perdesi olarak kullanılır.


ROBBINIA HISPIDA


   3-4 m yüksekliğindedir. Sürgünler gençken tüylü ve çok narin olduğu için ağacın rüzgara karşı korunaklı bir alana dikilmesi gerekir. Haziranda iri, pembe çiçeklerden oluşan, gruplar halindeki çiçek kurullarını taşır. Sıra halinde olduğu kadar, tek başına da rahatlıkla kullanılabilen bir ağaçtır. Günümüzde, Robinia hispida ‘Flemor çeşidi bu türün yerini almıştır.


ROBINIA HISPIDA ‘FLEMOR’


   4-6 m yüksekliğindedir. Türüne oranla daha gür bir bitkidir. Düz ve büyük sürgünleri yarı dik ve esnektir. Rüzgara karşı duyarlılığı ise türüne göre daha azdır. Çiçekler kırmızımsı renkte ve çok yoğundur. Tek başına ya da sıra halinde kullanılabilen güzel bir çeşittir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com