ROSMARINUS OFFICINALIS (LABIACEAE) Biberiye

ROSMARINUS OFFICINALIS (LABIACEAE)
Biberiye

Her dem yeşildir.
Nisan – mayıs aylarında çiçeklenir.Oldukça dayanıklıdır.
     0,80-1,50 m yüksekliğindedir. Rosmarinus officinalis, arka yüzü gümüşi renkte, kokulu ve dar yapraklarla bezeli, az dallanmış sapları olan bir çalıdır. Mor-mavi renkli çiçekler ilkbaharda açar. Güneyde yaygın bir kullanıma sahip Rosmarinus officinalis’ler, aslında tahmin edilenden çok daha dayanıklı çalılardır. Onlarla bordürler ya da çiçeklenmeden sonra budanabilen küçük çitler oluşturulur.Güneşli ortamlarda, kireçli de dahil, iyi drene olan her çeşit iyi bahçe toprağında yetişi. Yaprakları, yemeklerde ve demlenerek içilen çaylarda kullanılır.
Pek çok farklı çeşidi satışa sunulmuştur; bunların en yaygın kullanıma sahip olanları şunlardır:

‘Corsican Blue’:
    Canlı mavi renkte, büyük çiçekleri vardır. Neme karşı çok dayanıklıdır.

‘Marjoca Pink’:
    Canlı pembe renkli çiçekleri vardır.

‘Prostratus’:
    Yayvan ve sarkık formlu, mavi çiçekli bir çeşittir. Şev taşları arasındaki boşluklar ve saksılar için  harika bir bitkidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com