PAEONIA (RANUNCULACEAE) Şakayık

PAEONIA (RANUNCULACEAE)
Şakayık

Yaprağını döker.
Mayısta çiçeklenen bu bitki oldukça dayanıklıdır.
    Ortalama ebatlarda olmalarına (1-1,50 m) ve çok yavaş büyümelerine rağmen, Paeonia’lar, en güzel süs çalıları arasında yer alır. En  ilgi çekici özellikleri çiçeklenmelerinin zenginliğidir. Günümüzde üretilen Paeonia çeşitleri, Paeonia suffruticosa ve Paeonia lutea’dan türetilmiştir.
    Mavi-yeşil renkli, derince dilimli, güzel birleşik yaprakları taşıyan, az dallanmış, oldukça sert, iri sürgünleriyle tutamlar oluşturan bir bitkidir. Paeonia lactiflora’ya benzeyen çiçekleri, 20 cm çapında devasa ebatlarda ve çok güzel renklerdedir.

KATMERSİZ ÇİÇEKLİ PAEONIA’LAR


Aurore:Bakırımsı kırmızı çiçeklidir.

Coronal: Beyaz çiçeklidir.

L’Esperance: Sarı çiçeklidir.

Sang Lorrain: Koyu kırmızı çiçekli, yarı katmerlidir, vs...

KATMERLİ ÇİÇEKLİ PAEONIA’LAR

Alice Harding: Sarı çiçeklidir.

Bijou de Chusan: Beyaz çiçeklidir.

Flambeau: Somonumsu kırmızı çiçeklidir.

Reine Elisabeth: Ateş nüansları olan pembe renkli çiçekleri vardır.

Satin Rouge: Kırmızı çiçeklidir.

Souvenir de Maxime Cornu: Turuncu lekeli, sarı çiçekleri vardır.

    Bu sonuncu çeşidin çiçekleri,çok ağırdır ve sapları da biraz zayıf olduğu için destek çubuğu kullanmak gerekir. Çubuğun dışardan görünmeyecek şekilde yerleştirilmesi, çiçeklerin güzel görünümünü bozmamak için önemlidir.
    Paeonia’lar, dikimden en az 2-3 sene sonra çiçeklenmeye başlar. Tek başına dikilmeyi hak eden paeonia’lar, kireçli de dahil , her çeşit iyi bahçe toprağında yetişir. Fakat toprağın, gübre ve humusça zenginleştirilmiş olmasını ister.
Serin bölgelere kadar oldukça dayanıklıdır; fakat yine de güneydoğu ya da doğu bakılı ortamlara dikilmeleri, ilkbahar donlarından zarar görmemeleri açısından doğru bir uygulama olacaktır. Budanması, ölü dallarının kesilmesinden ibarettir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com