CORYLUS (BETULACEAE) Fındık

CORYLUS (BETULACEAE)
Fındık

Yaprağını döker.
Tırtılsı başak şeklindeki çiçek kurulları şubatta belirir.
Ağustos – eylül aylarında meyvelidir.
CORYLUS AVELLANA ‘CONTORTA’

   1,50-2,50 m yüksekliğindedir. Pütürlü, spiralimsi, birbirine karışmış, bazen de tirbuşonun ucu gibi olan sürgünleriyle oldukça tuhaf, yavaş büyüyen bir çalıdır. Özellikle kışın karlı bir fon üzerinde ya da her sürgünden sarkan, başak şeklindeki erkek çiçek kurullarıyla bezendiğinde, son derece görkemli bir görünümü vardır. Yuvarlak ve tüylü yaprakları da biraz deformedir.
   Corylus avellana ‘Contorta’, daha iyi vurgulanabilmek adına, tek başına kullanılması gereken bir çalıdır. Örneğin bahçede yer alan bir odak noktasını belirginleştirmek için, evin yakınında ya da bir kaya bahçesinde rahatlıkla kullanılabilir.

CORYLUS MAXIMA ‘PURPUREA’


   3-4 m yükseklikte yuvarlağımsı formlu, güzel bir çalıdır. İlkbaharda oldukça yoğun olan kızıl yapraklanması, daha sonra yoğunluğunu kaybeder. Boylamasına uzun formdaki, yenilebilir meyveleri oldukça zariftir.
  Corylus maxima ‘Purpurea’, kızıl yapraklı çalıların en güzellerinden biridir. Genellikle alacalı yapraklı türlerle (Cornus, Acer negundo) kontrast oluşturacak şekilde kullanılır. Tek başına kullanıldığında, geniş bir alana ihtiyaç duyar; çünkü hemen hemen boyu kadar eni vardır. Az budanmış ya da hiç budanmamış güzel çitlerin oluşturulmasında da kullanılır. Budama genellikle, yaşlı sürgünlerin yoğunluğuyla orantılıdır.
   Corylus’lar kireçli de dahil her çeşit toprağa uyum sağlar; hafif gölgeye de dayanıklıdır. Fakat Corylus maxima ’Purpurea’, güneşli ortamlarda daha iyi bir renklenme oluşturur.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com