MAHONIA (BERBERIDACEAE) Mahonya, sarıboya ağacı

MAHONIA (BERBERIDACEAE)
Mahonya, sarıboya ağacı

Her dem yeşil olan bu bitki mart – nisan aylarında çiçeklenir.
Eylül - ekim aylarında meyvelidir.
MAHONIA AQUIFOLIUM

   Yaklaşık 1 m yüksekliğindedir. İlex’inkilere benzer yaprakları olan Mahonia, genellikle sürgünlerin tepesinde gruplanmış, sonbaharda ve kışın kızaran, koyu yeşil, oldukça sert, dikenli yaprakçıklardan oluşan, tüysü yapıda bileşik yapraklı, az dallanmış, küçük bir çalıdır. Sürgünlerin ucunda sıkışık gruplar halinde yer alan altın sarısı renkli, dekoratif çiçekleri, siyah meyveler takip eder.
‘Apollo’ çeşidi, daha yoğun formlu (boyu 1 m civarındadır), daha bol ve daha koyu renkte çiçeklidir.

    Özel bir toprak isteği olmadığı ve yoğun gölge ortamlara dayanıklı olduğu için, çalı yastıklarında olduğu kadar, ağaç altı alanlarda da rahatlıkla kullanılır. Kök sürgünü veren bu bitki, şevler ve dere yataklarında kullanım için de son derece uygundur.Şeklinin bozulmaması için, periyodik olarak, derin bir budamaya tabi tutulması gerekir.
Başlıca iki çeşidi vardır:

X media ‘Charity’:
    3 m yüksekliğindedir. Her dem yeşil yapraklanması koyu yeşil renkte ve parlaktır. Limon sarısı, kokulu çiçekleri, uzun başaklar şeklinde bir arada yer alır ve ocaktan marta kadar açar.

X media ‘Winter Sun’:
    2,5-3 m yüksekliğinde çok ilginç bir bitkidir. Başak şeklindeki uzun çiçek kurulları, dik sürgünlerin üzerinde ve dik duruşludur. 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com