LAVANDULA (LABIACEAE) Lavanta

LAVANDULA (LABIACEAE)
Lavanta

Her dem yeşil olan bu bitki temmuz –ağustos aylarında çiçeklenir.Oldukça dayanıklıdır.
LAVANDULA ANGUSTIFOLIA

    40-60 cm, çiçekli yüksekliğidir. Küçük dar yaprakları olan, genelde gümüşi görünümlü, yoğun tutamlar oluşturan bitkidir. Temmuz– ağustos aylarında açan, mavi-mor renkli, hoş kokulu, küçük çiçekleri, çok sayıda dik başaklar şeklinde bir arada yer alır.
Çeşitleri:

‘Dutch’:
    60-80 cm yüksekliğinde, gümüşi yapraklanması olan bir çeşittir.

‘Hidcote’:
    40-50 cm yüksekliğinde, çok koyu renkli başaklar oluşturan çeşittir.

‘Munstead’:
    60-70 cm yüksekliğinde, yoğun formlu bir çeşittir.

‘Rosea’:
    60-80 cm yüksekliğinde, pembe çiçekli bir çeşittir.

‘Edelweiss’:
    50-70 cm yüksekliğinde, beyaz çiçekli bir çeşittir.


   Lavandula, endüstriyel kullanımı dışında (parfüm üretimi için), kaya bahçelerinde ya da çok yıllıklarla oluşturulan çiçek tarhlarında kullanılan son derece dekoratif bir bitkidir. Lavandula’larla muhteşem bordürler oluşturmak mümkündür.
  Tercihen kireçli, çakıllı ve kurak olmak üzere, her çeşit bahçe toprağında yetişir. Çiçeklenmenin sonunda, yapraklanmanın bittiği seviyenin üzerinde kalan bitki kısmı, makasla budanır.

LAVANDULA STOECHAS ‘PEDUNCULATA’

   50-60 cm yüksekliğinde,gri-yeşil bir yapraklanması olan bir bitkidir. Mor renkli başaklar şeklinde son derece ilginç bir çiçeklenmesi vardır; çünkü uzun brahdeler çiçeklerin boyunu geçer. Çiçeklenme nisandan hazirana kadardır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com