VIBURNUM TINUS (CAPRIFOLIACEAE) Kartopu

VIBURNUM TINUS (CAPRIFOLIACEAE)
Kartopu

Her dem yeşildir.
Kasımdan nisana kadar çiçeklenir.Oldukça dayanıklıdır.
    1,50-2,50 m yüksekliğinde, yoğun ve yuvarlağımsı formlu, sert dokulu, koyu yeşil renkte, oval yapraklarıyla tutamlar oluşturan bir çalıdır.
Buketler şeklinde bir arada yer alan, pembemsi beyaz çiçekleri, konumuna ya da o yılki iklim koşullarına göre, kasımdan nisana kadar, kış mevsiminde, havaların biraz yumuşadığı her periyodunda açar. Yumuşak iklimlerde, siyah renkli meyveler oluşturur.
   Viburnum tinus, güneyde ve doğuda çok yaygın bir kullanıma sahiptir. Fakat, korunaklı ortamlarda, çok sert geçmeyen kış mevsimlerine dayanıklı olduklarından, serin bölgeye kadar da sıkça kullanılırlar.
    Seyrek olarak tek başına, genellikle de gruplar ya da yastıklarda kullanılır. Yoğun tutamlar halinde, serbest formlu, güzel çitler oluşturur. Mart ayında budanır.Hafif yapılı toprakları tercih eder ve yarı-gölge ortamlara dayanıklıdır.

‘Eve Price’ çeşidi, daha yoğun formludur ve tomurcukları koyu pembedir.

‘Variegatum’ çeşidinin, sarı alacalı bir yapraklanması vardır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com