LAURUS NOBILIS (LAURACEAE) Defne

LAURUS NOBILIS  (LAURACEAE)
Defne

Her dem yeşil olan orta derecede dayanıklı bir bitkidir.
    3-4 m ve daha üzeri yüksekliktedir. Laurus nobilis, Nerium oleander gibi güney bölgede  ağaç boyutunda gelişim gösteren bir çalıdır. Dipten itibaren gürleşen, dik sürgünlü, piramidal ya da konik formlu bir bitkidir. Koyu yeşil, kenarları dalgalı, kokulu yaprakları, yemeklerde kullanılmaktadır.
    Budanmaya karşı çok dayanıklı olduğu için, Laurus nobilis, yumuşak iklimlerde, çit ya da oldukça etkili rüzgar perdeleri oluşturmada kullanılır. Bunların dışında, sıcak ve korunaklı ortamlarda tek başına da kullanılır; fakat bu sert geçen kışlarda, toprak üstü kısmının donmasını engellemez. Don olayı yaşansa dahi, kök kısmından yeniden sürer.Diğer bir çözüm, Laurus nobilis’i bir saksı ya da kaba dikmektir. Saksılarda özellikle küçük bir sap üzerinde, yuvarlak ya da kozalak şeklinde budanmış bireyler yer alır.
    Bu sayede bitki, yaz mevsimi boyunca terasları süslemede kullanılıp, Ekimden itibaren de, ısıtılmayan, aydınlık; fakat dona karşı korunaklı bir ortama alınabilecektir.
Laurus nobilis, tercihen hafif yapılı ve geçirgen nitelikli, her çeşit bahçe toprağında yetişir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com