PRUNUS (ROSACEAE) Karayemiş

PRUNUS (ROSACEAE)
Karayemiş

Her dem yeşil ve oldukça dayanıklı bir bitkidir.
PRUNUS LAUROCERASUS

    Budanmadığı taktirde, 4-5 m boy yapar. Özellikle Güneyde çok iyi gelişim gösteren bir çalıdır. Yuvarlağımsı bir formu, sağlam dalları vardır. Geniş yaprakları parlak koyu yeşildir. Beyaz çiçekleri, dik ve küçük gruplar halinde bir arada yer alır. Çiçekler de onları takip eden meyveler de (önceleri kırmızı, sonra siyah olan küçük kirazlar), pek ilgi çekici özellikte değildir.
Prunus laurus’tan pekçok çeşit üretilmiştir:

‘Caucasica’:
    Dik formlu bu çeşit, bahçelerde ve parklarda çit ya da rüzgar perdeleri oluşturmada, en çok kullanılan çeşittir. Büyük soğukların zararlarına karşı duyarlıdır, buna rağmen oldukça dayanıklı bir bitkidir. Toprak üstü kısmı zarar görse de, gerektiğinde kök kısmından yeniden sürer.

‘Herbergii’:
    Dik formlu, orta yükseklikte çitler oluşturmada kullanılan bir çeşittir. Oldukça dayanıklıdır.

‘Otto Luyken’:
    1-1,20 m yüksekliğindedir. Dik duruşlu, dar yaprakları vardır. Yer örtücü olarak ya da alçak boylu çitler oluşturmada kullanılır. Çok dayanıklıdır. Yoğun ve yayvan bir vejetasyonu vardır.

‘Rotundifolia’:
  Bir öncekine benzeyen bu Prunus laurocerasus’un,çok daha bodur bir formu, daha açık yeşil renkte, geniş yaprakları vardır. Daha az dayanıklıdır.

‘Zabeliana’:
   Yaklaşık 1,50 m yüksekliğindedir. 2-3 m ya da daha üzeri bir çapa rahatlıkla ulaşan, oldukça yayvan formlu bir çalıdır.


PRUNUS LUSITANICA


   3-4 m yüksekliğinde daha az sert olan, kenarları dalgalı, yeşil yaprakları ve kırmızı renkli yaprak sapıyla, Prunus laurocerasus’a çok benzeyen bir türdür. Hissedilir miktarda, ondan daha az dayanıklıdır. Bu bitkiye, güneyde ve doğuda daha fazla rastlanır. Prunus lusitanica’yla da çitler oluşturulur.
  Prunus laurocerasus’lar, hafif kireçli de dahil olmak üzere, her çeşit iyi bahçe toprağında yetişebilen, fazla  istekleri olmayan bitkilerdir. Yarı – gölge ortamlarda da barınabilir ve hava kirliliğinden hiç etkilenmez.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com