KERRIA (ROSACEAE) Kanarya gülü

KERRIA  (ROSACEAE)
Kanarya gülü

Yaprağını döker.
Nisan – mayıs aylarında çiçeklenir.

KERRIA JAPONICA ‘PLENIFLORA’


    En çok tanınan türüdür. Yaklaşık 2 m yüksekliğindedir. Küçük sarı ponponlar şeklide yoğun çiçekleri vardır. Bol kök sürgünü veren bir çalıdır. Yerden yükselen, az dallanmış, yeşil renkli, dik sürgünlerden oluşmuş yoğun tutamlar şeklinde görünür. Yapraklar neredeyse katlı gibi duran, belirgin damarlıdır ve hoş bir yeşil tonundadır. Çiçeklenmesi genellikle Forsythia’nınkini takip eder;fakat bazen daha erken ya da tam tersi, daha geç oluşabilir. Bu değişim, ilkbaharın iklimsel şartlarına bağlıdır.
   Kerria japonica ‘Pleniflora’ nın, özel bir toprak gereksinimi yoktur. Fakat aşırı güneş alan konumlardan hiç hoşlanmaz. Hafif gölgedeki ortamları tercih eder. Tek başına kullanıldığında çok güzeldir; fakat rahatlıkla çalı yastıklarında da kullanılır. Kuzeyde duvara tutturularak yetiştirilmesi de mümkündür.
Budama, kurumuş veya oldukça yaşlı sürgünlerin kesilmesinden ibarettir; çiçeklenmeden sonra, bitki tutamını seyreltmek, havalandırmak amacıyla yapılır.

‘Golden Guinea’ nın, son derece dekoratif, katmersiz, büyük çiçekleri vardır.

‘Picta’ çeşidinin ise beyaz-krem alacalı bir yapraklanması vardır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com