HYDRANGEA MACROPHYLLA (SAXIFRAGACEAE) Ortanca

HYDRANGEA MACROPHYLLA (SAXIFRAGACEAE)
Ortanca

Temmuzdan eylüle kadar çiçeklenir.
Kireçsiz topraklardan hoşlanır.
    1-1,5 m ve daha üzeri yüksekliktedir. Geniş, yumuşak ve oval yapraklarla, uç konumlu, yuvarlak çiçek kurullarını taşıyan, az dallanmış, sert dallardan oluşan tutamlar oluşturur. Çok sayıda çeşidi vardır; çiçek rengi beyazdan pembeye ve kırmızıya kadar değişen bolluktadır:

‘Ayesha’ :
    Lila-pembe çiçeklidir.

‘Blaumeise’ :
    Mavi çiçeklidir.

‘Mousmee’ :
    Pastel pembe çiçeklidir.

‘Soeur Therese’ :
   Beyaz çiçeklidir.

‘Tricolor’ :
   Açık mor göbekli, pembemsi beyaz çiçeklidir.


   Mavi rengi, gerek çok asitli, şistli topraklarda yetiştirilerek, gerekse bitkileri vejetasyon boyunca, alüminyum sülfatlı bir solüsyonla sulayarak, pembe
çiçekli çeşitlerle elde edilmiştir.
Gayet iyi bilindiği üzere, Hydrangea macrophylla’lar, son derece güzel ve gür bitkilerdir. Çok dayanıklı olan bu çalılar, tüm Fransa’da barınır ve çiçeklenir.
  Güneşi çok sevmedikleri için, kuzeyde bir duvar boyunca ya da yarı gölge ortamlara gruplar halinde dikilmelidirler. Kireci hiç sevmezler, illa funda toprağı da gerekmezsizin, çürük toprağı ya da turbayla zenginleştirilmiş, kireçsiz bahçe toprağında yetişirler ve yazın yoğun bir sulama isterler.
 Çiçeklenme, geçen senenin gür sürgünlerinin uçlarında gerçekleşir. Budama sadece çok yaşlı ve çok ince sürgünlerin kesilmesi amacıyla gereklidir. Solan çiçekler, renklerini yitirdikleri andan itibaren kesilir. Soğuk iklimlerde, ölü yaprak örtüsüyle koruma yapılması tavsiye edilir. Bu yapraklar yazın da bitkiye gübre olacaktır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com