SPARTIUM JUNCEUM (LEGUMINOSAE)

SPARTIUM JUNCEUM (LEGUMINOSAE)

Yaprağını döker.
Hazirandan eylüle kadar çiçekli olan bu bitki oldukça dayanıklıdır.
   1,5-2,5 m yüksekliğindedir. Cytisus ve Genista’ya benzer; fakat daha dik duruşludur. Görünümü, Juncus’a benzeyen, ince, tamamen düz ve yeşil sürgünlerden oluşan tutamlar şeklindedir. Güneyde mayıs ayından itibaren,kuzey bölgede ise haziran – temmuz aylarından itibaren açan, kelebek şeklinde, sarı renkli, hoş kokulu, harika çiçekleri vardır. Çiçeklenme genellikle şubata kadar devam eder; fakat aynı güzellikte ve yoğunlukta olmaz.
    Spartium junceum, tek başına ve büyük gruplar halinde kullanıldığında çok güzel etkiler yaratır. Hava kirliliğine dayanıklı olduğundan, yol kenarlarında bol miktarda rastlanılır. İyi drene olan, vasat, kireçli ya da kurak da dahil olmak üzere, hemen hemen her çeşit toprakta yetişir. Fakat güneşli ve korunaklı ortamları sever.
   Spartium junceum, yumuşak iklimleri tercih eder. Kuvvetli donlar, toprak üstü kısımlarını öldürse de, genellikle kökten yine sürer. Her durumda, ilkbaharda gerçekleştirilecek derin bir budama, bitkinin dipten itibaren şekillenmesini sağlayacaktır.Cytisus ve Genista’larda da olduğu gibi, tutunması güç olduğundan, kökü, onu çevreleyen toprak tutamıyla (topraklı kök halinde) birlikte dikilmelidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com