FORSYTHIA (OLEACEAE) Altın çanağı

FORSYTHIA (OLEACEAE)
Altın çanağı

Yaprağını döken ve mart - nisan aylarında çiçeklenen bir bitkidir.
FORSYTHIA X INTERMEDIA

    İlkbaharı müjdeleyen, sarı renkli çarpıcı erken çiçeklenmesi sebebiyle, en popüler çalıların içinde yer alır. Mart - nisan aylarında çiçeklenir.Yaprak döker.2-3 m yüksekliğindedir. Yaşla birlikte, geniş evaze şekilli bir form oluşturan, dik duruşlu bir bitkidir. Bazı sürgünleri yerde sonlanır; hatta toprağa dalar. Boylamasına uzun, açık yeşil yaprakları, bazen sonbaharda, morumsu kızıl tonlar bürünür. Kış sonundan itibaren, çiçekler sürgünler boyunca belirir ve onları adeta manto gibi sarar. Bu türden elde edilmiş çok sayıdaki çeşit, birbirlerinden formlarıyla, çiçeklerinin yoğunluğuyla, bazen de renk nüanslarıyla ayrılır.

‘Lynwood’ :
     Yuvarlak taç yapraklı, son derece bol çiçekli, çok beğenilen bir çeşittir.

‘Spectabilis’ :
     Eski bir çeşittir;  fakat çok bol çiçeklidir.

‘Spring Glory’ :
     Kükürt sarısı çiçekleri vardır.

Week End Courtalyn :
     Altın sarısı renkli çiçekleri oldukça yoğundur.


ZAYIF VEJETASYONLU ÇEŞİTLERİ

Melee d’or :
   
Soluk sarı çiçekli, 0,80-1 m boylarında bir bitkidir.

Boucle d’or :
   
Sarı çiçekleri çok yoğundur. 0,80-1 m yüksekliğindedir.


SÜRÜNÜCÜ BİR VEJETASYONA SAHİP ÇEŞİTLERİ


Maree d’or :
    Greyfurt sarısı, çok yoğun çiçekleri vardır.


    Tüm bu Forsythia’lar, genellikle tek başlarına dikilir. Kendi doğal formlarıyla, son derece dikkat çekici ve görkemli tutamlar oluştururlar. Çalı yastıklarında da aynı oranda beğenilirler; çünkü erken gerçekleşen çiçeklenmeleri, yaprağını döken diğer çalılar tarafından maskelenemez. Prunus cerasifera ‘Atropurpurea’, Chaenomeles ya da Ribes sanguineum gibi, aynı dönemde çiçeklenen çalılarla uyumlu kompozisyonlar oluşturur.
    Bu çalımsı formda, her sene, çiçeklenmeden hemen sonra, yaklaşık yarı yüksekliğinden itibaren budanır. Her sene en eski sürgünleri kesilerek de, çalının daha doğal görünüm alması sağlanabilir.Forsythia’lar, genellikle çiçekli çitler oluşturmada kullanılır. Bu kullanımda hafifçe budanmaları gerekir.
Ocak ve mart ayları arasında kesilen sürgünleri, iç mekanda, vazolarda rahatlıkla çiçeklenecektir.Forsythia’lar, özel istekleri olmayan, tercihen güneşli ortamlardaki, kireçli de dahil her çeşit iyi bahçe toprağında yetişebilen bitkilerdir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com