DAPHNE (THYMELEACEAE) Sırım bağları, defne

DAPHNE (THYMELEACEAE)
Sırım bağları, defne
Yaprağını döker.

Şubat – mart aylarında açan, bol kokulu, pembe çiçekleri vardır.Olgunlaştığında kendiliğinden açılmayan meyveleri zehirlidir.
DAPHNE MEZEREUM

    0,50-1 m yüksekliğindedir. Şubat-mart aylarında, dik sürgünlerinin bir kısmı, harika kokulu, lila-pembe çiçeklerle bezenen, az ya da hiç dallanmamış bir çalıdır. Bazen çiçekler kışın başından itibaren açar. Açık yeşil yapraklar, bunların ardından, özellikle de sürgünlerin uçlarında belirir. Çok güzel canlı kırmızı renkteki meyveler son derece zehirlidir; bu nedenle de Daphne mezereum’un, küçük çocukların olduğu alanlarda dikilmemesi önerilir.
   Daphne mezereum, silisli ve nemli, her çeşit iyi bahçe toprağında yetişir. Ne kireçten, ne de kuraklıktan etkilenir. Kokulu kış çiçeklenmesi, evin yakınına dikilecek bir bitki olmasını sağlar.Tutunması güç olduğu için, topraklı kök kısmıyla birlikte dikilmesi tercih edilir.
İlgi çekici diğer türleri şunlardır:

DAPHNE X BURKWOODII ‘SOMERSET’


    Yarı her dem yeşil bir yapraklanması, gruplar halinde bir arada yer alan bir çiçeklenmesi vardır.

DAPHNE ODORA

  Her dem yeşil bir yapraklanması vardır. Pek dayanıklı bir bitki olmadığı için, kışın soğuk geçtiği bölgelerde korunmalıdır. ‘Aureomarginata’ çeşidinin sarı alacalı bir yapraklanması vardır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com