COTONEASTER (ROSACEAE) Kotanaster-Dağ Muşmulası

COTONEASTER (ROSACEAE)
Kotanaster-Dağ Muşmulası
Mayıs – haziran aylarında çiçeklenir.
Eylül ve sonrasında meyve verir.
    Cotoneaster’ler, kimi zaman yapraklanma, kimi zaman formlarıyla; fakat her zaman,  gelecek senenin çiçeklenmesine kadar dayanma ihtimali olan meyveleriyle son derece dekoratif çalılardır. Genel olarak, kullanım alanlarını belirleyen, yayvan ve ya dik formlu oluşlarına göre sınıflandırılırlar.

HERDEM YEŞİL YA DA YARI-HERDEM YEŞİL, DİK DURUŞLU COTONEASTER’LER

COTONEASTER FRANCHETII

    1,5-2,5 m yüksekliğindedir. Genç sürgünleri zarifçe bir yay çizen, oldukça yoğun, güzel bir çalıdır. Oval yaprakları küçüktür; tersleri gümüşi renkte ve tüylüdür. Bitkinin bütününde grimsi bir yeşil ton hakimdir. Yapraklar sadece çok sert geçen kışlardan sonra dökülür. Pembemsi çiçekleri, turuncu-kırmızı, dikkat çekici meyveler takip eder. Meyveler uzun süre bitkinin üzerinde kalır.Tek başına dikildiğinde, hafif bir budama yapılmalıdır. Fakat çit oluşturmak amacıyla kullanıldığında (yaygın bir kullanım şeklidir), düzenli bir budamaya tabi tutulur. Budanması, meyve vermesini çok etkilemez. Çalı yastıklarında da rahatlıkla kullanılır.

COTONEASTER LACTEUS

    2-3 m yüksekliğindedir. Yuvarlak ve yayvan formlu çok güzel bir çeşittir. Büyük, oval, her dem yeşil yaprakları vardır. Yaprakların üst yüzü koyu yeşil, alt yüzleri ise beyazımsı renktedir. Tüm kış boyunca bitkinin üzerinde yer alan, gruplar halinde bir araya toplanmış, yoğun kırmızı renkli çok sayıda küçük meyve verir.
   Özellikle kışın, lal rengindeki meyveleri sayesinde, tek başına kullanım için harika bir bitkidir. Cotoneaster lacteus çitlerde ve çalı yastıklarında da rahatlıkla kullanılır.

COTONEASTER X WATERERI ‘CORNUBIA’

    4-5 m yüksekliğinde, yuvarlak formlu, çok gür bir çalıdır. Çok sayıda kırmızı meyve taşır.

SARKIK YA DA YAYVAN FORMLU HERDEM YEŞİL COTONEASTER

COTONEASTER DAMMERI ‘RADICANS’

    20-25 cm yüksekliğinde, kırmızı meyveli, küçük oval yapraklı sarınıcı bir çalıdır. Harika bir yer örtücüdür.

COTONEASTER ‘SKOGHOLM’

    0,60-1 m yüksekliğindedir. Yayvan formlu, az çiçeklenen, gür bir çalıdır.

COTONEASTER DAMMERI ‘CORAL BEAUTY’


    0,60-1 m yüksekliğindedir. Cotoneaster Skogholmen’e oldukça benzer bir çeşittir. Fakat onun tam tersine, sonbaharda genellikle meyvelerle bezelidir.

COTONEASTER PROCUMBENS = MICROPHYLLUS ‘STREIS’S FINDLING’

    Parlak koyu yeşil renkli, küçük oval yaprakları vardır. Yuvarlak, parlak kırmızı meyveleri, eylülden itibaren belirir. 15-20 cm yüksekliğindedir. Yayılma genişliği 1,50 m’yi bulur. Çok uygun  bir yer örtücüdür.

YAYVAN FORMLU YAPRAĞINI DÖKEN COTONEASTER’LER

COTONEASETR HORIZONTALIS

    0,50-1 m yüksekliğindedir. Bu küçük çalı özel bir ilgiyi hak eder. Yayımsı şekildeki yayvan dalların, her yandan düzenli dağılan, balık kılçığı şeklinde dizilmiş ikincil sürgünleri vardır. Kışın dökülmeden önce canlı bir kırmızı renk alan küçük yapraklar normalde koyu yeşildir. Mayısta tüm bitkiyi süsleyen küçük, pembe renkli, ballı çiçekler, ona tüm güzelliklerini katar; fakat diğer tüm Cotoneaster’lerde olduğu gibi, bu türde de asıl görkemli etkiyi yaratan canlı kırmızı renkteki meyvelerdir. Bu son derece dikkat çekici türün pekçok kullanım alanı vardır: genellikle tek başına dikilir, özellikle de kaya bahçelerinde; bir duvarın yakınında, 1-1,5 m yüksekliğe kadar tutturulabilir; ve son olarak da, onlarla harika küçük çitler oluşturmak mümkündür.
Alacalı yapraklanması olan bir çeşidi vardır:

Cotoneaster horizontalis ‘Variegata’

   Cotoneaster’ler kireçten hiç etkilenmeyen, her çeşit toprakta barınabilen, kolay yetiştirilen bitkilerdir. Yarı-gölge ortamlara dayanıklıdırlar; fakat bu ortamlarda, güneşli ortamlara oranla biraz daha az çiçeklenirler. İçlerinden bazıları, Cotoneaster franchetii gibi, sert geçen kışlardan etkilenebilir. Toprağa yakın bir seviyede kesildiklerinde, yeniden gür bir gelişim göstereceklerdir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com