CORNUS (CORNACEAE) Kızılcık

CORNUS (CORNACEAE)
Kızılcık
Yaprağını döken bir bitkidir.
    Cornus’lar dekoratif özellikli,  yapraklanmasının güzelliği, sürgünlerinin rengi,  çiçeklenmesinin zenginliği ile dikkat çekici, pekçok tür ve çeşitten oluşur.

DEKORATİF YAPRAKLANMA

CORNUS ALBA ‘AUREA’

    2-2,5 m yüksekliğindedir. İlkbaharda altın sarısı olan yeşil bir yapraklanması vardır. Yapraklanma sonbaharda pembeye döner. Türünde de olduğu gibi, sürgünleri canlı kırmızı renktedir.

CORNUS ALBA ‘ELEGANTISSIMA’

    2-2,5 m yüksekliğindedir. Harika beyaz alacalı yaprakları, kırmızı sürgünleri ve yuvarlağımsı bir formu vardır.

CORNUS ALBA ‘SPAETHII’

    1,5-2 m yüksekliğindedir. Sarı alacalı bir yapraklanması, oldukça bodur bir formlu çok güzel bir çeşittir.

CORNUS ALBA ‘GOUCHAULTII’

    2-2,5 m yüksekliğindedir. Bir öncekine benzerdir; fakat ondan daha gürdür.

    Alacalı yapraklı Cornus’lar, tek başlarına, küçük gruplar halinde ya da çalı yastıklarında kullanılır. Her çeşit iyi bahçe toprağında yetişirler; fakat güneşli ortamlarda yaprakları daha renklidir. Sıklıkla kızıl yapraklı çalılarla birlikte kullanılır (Prunus, Berberis,...).
Daha büyük çiçekleri taşıyacak, daha gür dallar verebilmesi için, ilkbaharda derin bir budama yapılması önerilir. Her sene bitki tutamını oluşturan dalların yarısı budanarak, bütünde bir denge de sağlanabilir.

DEKORATİF SÜRGÜNLER

CORNUS ALBA ‘SIBIRICA’

    1,5-2 m yüksekliğindedir. Bu çeşidin sürgünleri, türününkilerden çok daha canlı renklerdedir. Sürgünlerin kırmızı tonları, yapraklar döküldükten sonra daha belirginleşir ve son derece dikkat çekici olur.
‘Sibirica Variegata’ çeşidinin, sonbaharda pembe kenarlı yeşile dönen, beyaz kenarlı yaprakları vardır.

CORNUS SANGUINEA WINTER FLAME ‘ANNY’

    2,5 m yüksekliğindedir. Sürgünleri turuncu-sarı ve canlı kırmızı renklerdedir.

CORNUS SERICEA ‘FLAVIRAMEA’

    1-1,5 m yüksekliğinde, kök sürgünleri veren, az ya da çok canlı sarı renkte sürgünleri olan bir çeşittir.

    Bu Cornus’ların en doğru kullanımları, küçük gruplar halinde dikilmeleridir. Genellikle de su kenarlarında kullanılırlar; çünkü gök mavisi su yüzeyine yansımaları son derece görkemli bir tablo oluşturur. Çalı yastıklarında kullanıldıklarında her dem yeşil bir fondan, renkli sürgünleri yükselerek ortama hareket katar.
    Cornus’lar koyu yeşil koniferlerle ya da Betula alba’larla, ahenkli bir birliktelik oluşturur.Daha öncekiler gibi, genç sürgünler daha renkli olduğu için, genellikle budanmak ister.

CORNUS SERICEA ‘KELSEYI’

    0,6-0,8 m yüksekliğinde,bodur ve çok yoğun bir çalıdır. Saksıda yetiştirilebilir. Kışın dökülen yaprakları, sonbaharda kızıl renktedir. Sürgünleri kırmızıdır.

DEKORATİF ÇİÇEKLENME

Mayıs ve haziranda çiçeklenirler.
Funda toprağını severler (Cornus mas hariç)

CORNUS FLORIDA

    3-5 m yüksekliğinde, sonbahar harika kırmızı tonlarına bürünen, oval yaprakları olan bir çalıdır. Pek ilginç olmayan çiçekleri renkli dört brahteyle (yalancı çiçek) çevrelenir ve mayısta, yaklaşık 10 cm çapında, beyaz ya da pembe renkli, bir çeşit taç oluşturur.

CORNUS KOUSA ‘CHINENSIS’

    3-5 m yüksekliğindedir. Yapraklar sonbaharda kırmızının güzel bir tonuna bürünür. Brahteler önce beyaz, sonra pembe renktedir.Tek başına kullanıma uygun harika bireylerdir. Funda toprağında yetişen diğer çalılarla birlikte de kullanılırlar (Azalea, Rhododendron, vb. gibi). Budama gerekli değildir.

CORNUS MAS

    3-5 m yüksekliğindedir. Daha az ilgi çekici olan Cornus mas yine de bahse değer bir bitkidir. Şubat – mart aylarında, buketler halinde yer alan küçük sarı çiçekleriyle hafif bir çiçeklenme oluşturur. Çiçeklenme yapraklardan önce belirir. Tercih ettiği kireçli topraklar üzerinde dayanıklı çitler oluşturan güçlü bir bitkidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com