TAXODIUM (TAXODIACEAE) Bataklık servisi

TAXODIUM (TAXODIACEAE)
Bataklık servisi

Yaprağını döker

 

Nemli toprakları sever.

TAXODIUM DISTICHUM


   15-20 m yüksekliğindedir. Hızlı gelişim gösteren, konik formlu, gür bir ağaçtır. küçük ve dar yapraklar, sürgünler üzerinde balık kılçığı şeklinde dizilmişlerdir. Taxodium distichum, sonbaharda yaprağını döken ender koniferlerden biridir. İlkbaharda yeni çıkan yaprakları, çok güzel yumuşak bir yeşil tonundadır ve sonbaharda dökülmeden önce yapraklar, son derece sıcak tonlardaki toprak sarısı ve pas rengine bürünürler.

    Bu büyük ağaç tercihen tek başına ya da gruplar halinde, nemli topraklara ya da su kenarlarına dikilir. Çok nemli topraklarda, yaşlı bireylerin kökleri, toprak yüzeyine ekstra oluşumlar uzatır. “Pnömatofor” olarak adlandırılan bu oluşumlar, ağacın nefes almasını kolaylaştırır. Luiziana kökenli olmasına rağmen, Taxodium distichum son derece dayanıklı bir ağaçtır. Kökleri su içinde olmadıkça, serin ve kireçsiz topraklarda da yetişir.

TAXODIUM ASCENDENS NUTANS


   8-10 m yüksekliğindedir. Sütun formlu, güzel ve zarif bir ağaçtır. Bir önceki türden daha ince yapraklarla kaplı sürgünleri yukarı bakar fakat uçları aşağı sarkıktır. Sürgünlerin bu formu ağaca hafif ve zarif bir görünüm verir. Büyümesi daha ağırdır. Tek başına kullanılması gereken bir ağaçtır ve ekolojik istekleri Taxodium distichum’unkilerle aynıdır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com