CHOISYA (RUTACEAE) Portakal çiçeği

CHOISYA (RUTACEAE)
Portakal çiçeği
Herdem yeşil
Nisan –Mayıs aylarında çiçeklenir.Oldukça dayanıklıdır.
CHOISYA ‘AZTEC PEARL’

    Yeni bulunmuş bir çeşittir. Dar ve uzun bir yapraklanması vardır. Mayıs – Haziran aylarında gerçekleşen çiçeklenme yoğundur. Çiçekler, yoğun toplar oluşturacak şekilde bir arada yer alırlar.

CHOISYA TERNATA

    2-2,5 m yüksekliğinde, yuvarlağımsı formda bir çalıdır. Üç yaprakçıktan oluşan şirin yaprakları, parlak ve taze bir yeşil tonundadır; ovuşturulduğunda aromalı bir koku salarlar.
    Bitki, Nisan sonunda, hoş kokulu, buketler halinde bir arada yer alan, beyaz çiçeklerle kaplanır. Asıl çiçeklenme uzun süre dayanır ve genellikle yazın, daha az yoğunlukta bir ikincisini üretir. Biraz daha bodur olan Sundance ‘Lich’ çeşidinin altın sarısı bir yapraklanması vardır ve daha az çiçeklidir.
Gerek tek başına, gerekse diğer çalılarla birlikte yastıklarında kullanılır.Hafif yapılı ve sağlıklı toprakları tercih ederler. Hatta az kireçli topraklarda bile barınırlar.Budama, bitki formunun ne derece muntazam olduğuyla orantılıdır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com