CHIMONANTHUS (CALYCANTHACEAE)

CHIMONANTHUS  (CALYCANTHACEAE)
Yaprağını döker
Aralık – Ocak aylarında çiçeklenir.

CHIMONANTHUS PRAECOX

    2-3 m yüksekliğindedir. Bu kokulu Chimonanthus, pek görkemli olmasa da, kokulu çiçek amatörlerinin ilgisini çeker. Bir diğer çekiciliği de çiçeklerinin kışın açmasıdır.Sert sürgüleri olan fakat oldukça büyük, pütürlü dokudaki yapraklarıyla oldukça geniş bir forma sahip, gür bir çalıdır. 2-3 cm çapındaki çiçekleri, kahverengi merkezli sarı renktedir ve harika kokarlar.
   Sadece çok kireçli topraklarda yetiştirilemeyen Chimonanthus praecox, hoş kokusundan en üst düzeyde faydalanabilmek amacıyla, evin yakınına dikilmeye hak kazanmış bir bitkidir. Yazın sıcak ve ferah bir ortamda olmalıdır. Tomurcukları yeterince belirginleştiğinde, saplarıyla birlikte kesip, kolayca açmaları için vazoya koymak da mümkündür. Bunun dışında budama gerekli değildir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com