CEANOTHUS (RHAMNACEAE) Leylak

CEANOTHUS  (RHAMNACEAE)
Leylak
Çeşidine göre Mayıs'tan Ekim'e kadar çiçeklenir.
Orta düzeyde dayanıklıdır.
KIŞIN YAPRAĞINI DÖKEN CEANOTHUS’LAR

CEANOTHUS X DELILIANUS

    1-1,5 m yüksekliğindedir. Zayıf gelişim gösteren, seyrek vejetasyonlu, biraz dayanıksız bir çalıdır. Saf yeşil oval yaprakları vardır. Haziran sonu ve Ekim ayları arasında gerçekleşen zarif çiçeklenmesi, mavi ya da morun tüm tonlarında ve koçanlar şeklindedir.

‘Gloire de Versailles’ :
     Canlı mavi renkli çiçekleri vardır.

‘Henri Desfosse’ :
    Koyu mavi çiçekleri vardır.

CEANOTHUS X PALLIDUS

    Daha yoğun formlu, benzer bir melezdir.

‘Marie Simon’ : Pastel pembe çiçeklidir.
‘Perle Rose’: Canlı pembe çiçeklidir, vs...

    Yaprağını döken Ceanothus’lar, kireçsiz ya da hafif kireçli, sağlıklı toprakları, güneşli ve korunaklı ortamları severler (özellikle de biraz soğuk iklimlerde). Kışın ölü yaprak ya da saman örtüsüyle korunmaları yerinde olacaktır. İlkbaharda oldukça kısa kesilmek isterler.Küçük gruplar halinde ya da yastıkların bordürlerine dikilirler (örneğin Hypericum ve Potentilla’larla birlikte). Bahçede, yaz sonunda mavi çiçeklenmesi yoğunluğunu yitirdiğinde de aynı şekilde beğeni toplayan bitkilerdir.

HERDEM YEŞİL CEANOTHUS’LAR

CEANOTHUS X BURKWOODİİ

    1,5-2 m yüksekliğindedir. Parlak koyu yeşil, küçük yaprakları vardır. Temmuz'dan Eylül'e kadar açan lila çiçekler küçük koçanlar şeklinde bir aradadır.

CEANOTHUS IMPRESSUS PUGET BLUE


   80-100 cm yüksekliğinde, yoğun formlu bir çalıdır. Küçük yaprakları koyu yeşildir. Mayıs'ta açan koyu mavi çiçekleri, küçük buketler halinde bir aradadır.

CEANOTHUS THYRSIFLORUS

    1,5-2 m yüksekliğinde, oldukça gür bir bitkidir. Mayıs – Haziran aylarında, değişen koyulukta, mavi-mor çiçekleri vardır. ‘Repens’ çeşidinin yıldızımsı bir formu vardır.

   Herdem yeşil Ceanothus’lar, yaprağının dökenlerden daha az dayanıklıdırlar ve genellikle sadece yumuşak iklimlerde barınabilirler. Yoğun çiçeklenmelerinin en iyi vurgulanacağı alanlara tek başına dikilirler. Kendilerini aynı zamanda koruyacak olan bir duvara bağlandıklarında da harikadırlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com