CAMELLIA (THEACEAE) Kamelya

CAMELLIA (THEACEAE)
Kamelya
Herdem yeşil
Şubat – Mayıs aylarında çiçeklenir.Funda toprağında yetişir.
CAMELLIA JAPONICA

    3-5 m ve daha üzeri yüksekliktedir. Camellia japonica bahçelerimizin neşe kaynaklarından biridir. Çiçeklenmesi (en erken gerçekleştiren çeşitleri için, kış sonunda başlar), özellikle çiçeklerin güzelliğiyle ve renklerinin ışıltısıyla son derece görkemlidir. Yuvarlağımsı formdaki güzel yaprakları, parlak koyu yeşil renkte ve çok dekoratiftir. Çiçekler katmersiz, yarı-katmerli ya da katmerlidir. Çiçek çapı 5-10 cm civarındadır. Renkleri, beyazdan pembeye, kırmızıya kadar değişen çeşitlilikte ve bu tonların alacalı hallerindedir. Formlarıyla, gülleri, şakayıkları ve karanfilleri anımsatırlar.
Bütün çeşitleri dikkat çekici güzelliktedir ve seçim yapmak oldukça güçtür. Yine de aralarından birkaç tanesine yer vermek gerekirse:

‘Adolphe Audusson’ :
   
Yarı katmerli, güzel kırmızı renkli çiçekleri vardır.
‘Elegans’ :
    Şakayık şeklinde, pastel pembe renkli çiçekleri vardır.
‘Comte de Gomer’ :
    
Katmerli, pembe çizgili çiçekleri vardır.
‘General Leclerc’ :
    Katmerli, kırmızı renkli çiçekleri vardır.
‘Gloire de Nantes’ :
    Yarı katmerli, canlı pembe renkli çiçekleri vardır. Erken çiçeklenen bir çeşittir.

‘Leonard Messel’ :
    Yarı katmerli, pastel pembe renkli çiçekleri vardır.

‘Margaret Davis’ :
    Kenarları pembe, krem-beyaz renkli çiçekleri vardır.

‘Margherita Coeloni’ :
    Katmerli, koyu kırmızı renkli çiçekleri vardır. geç çiçek açar.

‘Nobilissima’ :
    Şakayık şeklide, beyaz renkli çiçekleri vardır.

‘Ville de Nantes’ :
    Yarı katmerli, karanfil şeklide, kırmızı renkli çiçekleri vardır.


CAMELLIA SASANQUA

    2-3 m yüksekliğindedir. Ekim'den Aralığa kadar kokulu ve yoğun bir çiçeklenmesi olan bu küçük Camellia, güneşe dayanıklıdır. Toprak isteği bakımından Camellia japonica’dan daha tevekkel bir türdür. Camellia dayanıklı bir çalıdır fakat, sert iklimlerde, bazı koruma işlemleri gereklidir. Bu nedenle kuzeyde, bir duvarın dibine dikilerek, özellikle de kış sonu gelen şiddetli donların zararlarına karşı korunmalıdır. Kardan da hoşlanmayan bir bitkidir, bu nedenle yapraklarının üzerinde kar kalmasına izin verilmemelidir. Kökleri yüzeysel ve biraz da hassas olduğu için, kışın ölü yaprak örtüsüyle korunmaları yerinde olacaktır. Eğer çok büyük soğuklar söz konusuysa, bitkinin tümünün, bu amaçla kullanılan örtülerle korunması önerilir.
    Camellia kireçten de hoşlanmaz. Bu nedenle de funda toprağına dikilir. Kurumaya bırakılmamalıdır (bu bitki için de aynı olan, Rhododendron’ların dikim önerilerine bakınız). Genellikle tek başına dikilir, fakat Rhododendron’larla, Azalea’larla ya da funda toprağında yetişen diğer bitkilerle birlikte de kullanılır.Düzenli bir budamaya ihtiyacı yoktur fakat gerektiğinde de buna dayanıklıdır. Genellikle çiçeklenmeden sonra gerçekleştirilir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com