CALLICARPA (VERBENACEAE)

CALLICARPA (VERBENACEAE)
Yaprağını döker
Eylül – Ekim aylarında meyvelidir.
CALLICARPA BODINIERI

    1,5-2 m yüksekliğindedir. Belirgin damarları olan, oldukça büyük oval yaprakları, sonbaharda dökülmeden önce sarıdan pembe ve kırmızıya dönen harika renklere bürünür. Çiçekler dikkat çekici özellikte değildir fakat çok sayıdaki, küçük gruplar halinde yer alan, lila-mor renkli meyveler, bitkinin tümünü parlak bir şekilde süslerler.
 

‘Profusion’ isimli bir başka çeşidi (daha yeni bir çeşittir), çok daha fazla miktardaki mor meyveleriyle belirginleşir.
  Callicarpa, yapraklarının sonbahar renklenmesiyle ve meyveleriyle dekoratiftir. Tek başına dikilmeyi hak eden güzelliktedir, diğer çalılarla birlikte yastıklarda da kullanılır. Meyvelerini sonbaharın ilk donlarından koruyabilmek için, korunaklı ve sıcak ortamlara dikilmelilerdir. Her çeşit iyi bahçe toprağında yetişirler. Sadece aşırı kireçten hoşlanmazlar.Meyve dolu sürgünleri, çiçek süsleme sanatında kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com