PYRACANTHA (ROSACEAE) Ateş dikeni

PYRACANTHA (ROSACEAE)
Ateş dikeni
Herdem yeşil
Mayıs – Haziran aylarında çiçeklenir.Eylül ayı ve sonrasında meyvelidir.
    Pyracantha’lar, en ilginç süs çalıları arasında yer alırlar. Güzel bir ilkbahar çiçeklenmeleri vardır fakat asıl dekoratif etkilerini oluşturan son derece canlı renklerdeki yoğun meyveleridir.
Çaprazlamalar sonucu, yoğun, iri ya da uzun süre dayanan meyvelere sahip çeşitler elde edilmiştir:

‘Alexander Pendula’ : Orta büyüklükteki meyveleri, sarıdan kırmızıya döner. Diğer çeşitlerin aksine, yayvan formu onun kaya bahçeleri, şev taşları araları ya da şevler için ilginç bir bitki olmasını sağlamıştır.

‘Golden Glow’ : Altın sarısı renkli iri meyveleri vardır. dayanıklı bir çeşittir.

‘Mohave’ : Yeni bulunmuş, gür bir Amerikan çeşididir. Açık kırmızı, iri meyveleri Ağustos'tan itibaren renklidir.

‘Orange Glow’ : Turuncumsu kırmızı, iri meyveleri vardır. meyveler çok yoğundur.
 

‘Soleil d’Or’ : Altın sarısı meyveleri erken belirir.
 

    Tüm çeşitleri içermeyen bu liste, seçim yapma aşamasında bir fikir vermek için, günümüzde kullanılan çeşitlerden oluşturulmuştur. Hepsi de, kireçsiz olması koşuluyla, iyi bahçe topraklarında yetişirler.
Bazı çeşitlerin üretimi yasaklanmıştır. Çünkü bazı bölgelerde çok yaygın olan “bakteriyel ateşe” karşı çok duyarlıdırlar.
Henüz seçilmiş diğer çeşitler, bu hastalığa karşı dayanıklıdırlar:

Darts red ‘Interrada’ : Ateş kırmızısı meyveli, soğoua çok dayanıklı bir çalıdır.

Saphyre jaune ‘Cadaune’ : Sarı meyveli ve gürdür.

Saphyre orange ‘Cadange’ : Turuncu meyveli ve gürdür.

Saphyre rouge ‘Cadrou’ : Kırmızı meyveli, yoğun formlu bir çalıdır.

    Dik formlu çeşitleri de kullanım alanı bakımından diğerlerinden geri kalmaz:
   Pyracantha, budanmamış doğal formunda, yoğun çiçeklenmesi ve parlak meyveleriyle üstünlük sağlayaraktan tek başına kullanılmayı hak eder.

Budanmaya karşı oldukça dayanıklı olan Pyracantha, aynı zamanda koruyucu özellikte ve çok güzel görünümde çitler oluşturmada kullanılır. Çitin, dallanmayı tetiklemek için düzenli olarak budanacak, genç bireylerden oluşturulması önerilir. Gür bir çalı olduğundan, duvara bağlanması mümkündür.    Meyvelerinin ağırlığı yüzünden duvardan ayrılmaması için, sağlam bir şekilde sabitlenmelidir. Bunun sonucunda meyveler çok daha görkemli ve uzun süreli olacaklardır.
  Pyracantha’nın dekoratif meyveleri kışın kuşlar için yem oluştururlar. Dolayısıyla eğer serçelerin arkadaşlığını seviyorsunuz unutmamanız gereken bir çalıdır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com