BUXUS (BUXACEAE) (ŞİMŞİR)

BUXUS (BUXACEAE)
(ŞİMŞİR)
Herdem yeşil.
Vejetasyonu yavaştır.
BUXUS SEMPERVIRENS

    3-4 m ve daha üzeri yüksekliktedir. Çok yavaş büyüdüğü için, genellikle bir çalı olarak tanınır fakat, eğer ona gerekli zaman verilirse ve budanmazsa, gerçek bir küçük ağaca dönüşebilir. Koyu yeşil, güzel yapraklanması, hafif pulumsu, yuvarlağımsı küçük yapraklardan oluşur. budamaya karşı son derece dayanıklıdır. Bu Buxus, hiç şüphesiz çeşitleriyle daha iyi tanınır.

‘Elegans’ : Beyaz-krem alacalı bir yapraklanması olan çeşittir.

‘Pyramidalis’ : Daha dar ve küçük yapraklarıyla ve yoğun
vejetasyonuyla, parklarda ve bahçelerde yer alanların en beğenilenidir; kozalak, top ya da en fantastik şekillerde budanabilen bir çeşittir. Hayvan şeklinde, geometrik şekillerde, vb. pek çok formda budanabilir. Yavaş vejetasyonu, onlara verilmiş olan şekilleri korumalarını sağlar. Bu konuda sadece Taxus, Buxus’la yarışabilir.

‘Rotundifolia’ : Yaprakları daha yuvarlaktır. Ortalama
yükseklikteki, yoğun, sağlam ve dayanıklı çitlerin oluşturulmasında kullanılır.

‘Suffruticosa’ :
Küçük yapraklarıyla, bordürlerin meşhur bir Buxus’udur. Villandry Şatosu’nun bahçelerinin fon dekorunu oluşturur. Aslında Fransız bahçeleri döneminde, sadece dekoratif motifler oluşturmanın yanı sıra, sebze parsellerini ya da çiçek yastıklarını sınırlamada da çok kullanılmıştır.


    Gerek tür, gerekse çeşitleri, Buxus’lar her çeşit toprağa kolayca adapte olabilen, kirece ve kuraklığa dayanıklı, hava kirliliğinden etkilenmeyen, gölgede de barınabilen bitkilerdir.

     Buxus’ların parazit ve hastalıkları: Pas hastalığına ve Buxus’lara dadanan “cecidomyie” adlı bir böceğe karşı aşırı duyarlıdırlar. Epidermin altındaki küçük turuncu bir kurt, yapraklarda kabartılar oluşturur.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com