BUDDLEIA (LAGONIACEAE) Kelebek çalısı

BUDDLEIA  (LAGONIACEAE)
Kelebek çalısı
Yaprağını döker
BUDDLEIA ALTERNIFOLIA

     Haziran – Temmuz aylarında çiçeklenir. 2,5 m yüksekliğindedir. Yayımsı sürgünleri olan, yuvarlağımsı formda bir çalıdır. Uzun başak şeklindeki çiçekler lila-pembe renktedir ve Haziran – Temmuz aylarında açarlar. Güneşli ya da yarı güneşli ortamlardaki her çeşit toprakta yetişirler.

BUDDLEIA DAVIDII
    Temmuz'dan Eylül'e kadar çiçeklenirler.3-4 m yüksekliğindedir. Koyu yeşil uzun yapraklı, budanmadığı taktirde seyrek görünümlü, yuvarlağımsı formda gür bir bitkidir. Kokulu küçük çiçekleri, sürgünlerin uçlarında, 40-50 cm uzunluğunda, başak şeklide çok yoğun gruplar oluştururlar. Çok sayıda çeşidi vardır:

‘Black Knight’ : Çok koyu mor çiçeklidir.
‘Charming’ : Pembe çiçeklidir.
‘Empire blue’ : Koyu mavi çiçeklidir.
‘Nanho Blue’ : Koyu mavi çiçeklidir. Boyu 1,5-2 m’dir.
‘Nanho Purple’ : Kızıl çiçeklidir. Boyu 1,5-2 m’dir.
‘Pink Delight’ : Canlı pembe renkli çiçekleri vardır.
‘Royal Red’ : Kırmızı çiçeklidir.
‘White Profusion’ : Beyaz çiçeklidir, vs....

     Buddleia, kış çiçeklenmesine sahip çok beğenilen bir çalıdır. Kokulu çiçekleri kelebekleri kendine çeker. Kışın sonunda, yerden itibaren 30-40 cm kalacak şekilde derin bir budamaya tabi tutulduğunda, mantıklı ebatlarda tutularak büyük sürgünler verir ve daha güzel çiçek başakları oluşturur. Vasat ve kireçli de dahil olmak üzere her çeşit toprakta yetişir. Açık ve güneşli ortamları sever. Yastıkta olduğu kadar tek başına da rahatlıkla kullanılır.

BUDDLEIA GLOBOSA

    Daha az gürlükte ve hemen hemen herdem yeşil sayılabilecek bir yapraklanmaya sahip olan bu bitki, sadece Güneyde ve Atlantik kıyılarında dayanıklıdır ve Mayıs'ta yuvarlak küçük çiçek kurulları oluşturan turuncu çiçekler verir. Hafifçe yeniden budanmalıdır. Tek başına kullanılan bir çalıdır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com