ERICA VE CALLUMA (ERICACEAE) (FUNDA)

ERICA VE CALLUMA (ERICACEAE) 
(FUNDA)
Herdem yeşil.
Tüm sene boyunca çiçeklidir.Asitli toprakları severler.
    Tüm sene boyunca çiçekli olması, bazılarının çiçeklenmesi oldukça uzun olmasına rağmen, tek bir çeşitle elde edilebilecek bir sonuç değildir. Fakat farklı funda çeşitleri doğru bir şekilde seçilerek, dört sezon da çiçeklenme elde etmek mümkündür.

KIŞ ÇİÇEKLENMESİNE SAHİP OLMAYAN FUNDALAR

CALLUNA VULGARIS

    20-50 cm yüksekliğindedir. Çiçeklenmeden sonra kuruyken bile rengini koruyan, çıngırak şeklinde küçük çiçekleri ve küçük yaprakları olan, tutamlar oluşturan bir bitkidir. Çiçeklenmesi, çok sayıdaki çeşidi takiben Temmuz'dan Kasım'a kadar kademeli bir şekilde devam eder:

‘Alportii’ : Kırmızı çiçeklidir.
‘H.E: Beale’ : Katmerli, pembe renkli çiçekleri uzun gruplar oluşturur.
‘J.H. Hamilton’ : Katmerli pembe çiçekleri vardır.
‘Alba Plena’ : Katmerli beyaz çiçekleri vardır.
‘Cuprea’ : Mor çiçeklidir. Yapraklanma yazın altın sarısıdır.

    Calluna vulgaris, kesinlikle kireçten hoşlanmayan bir bitkidir ve funda toprağına dikilmelidir.
 

ERICA CINEREA

   10-30 cm yüksekliğindedir. Haziran ve Eylül ayları arasında açan kokulu çiçekleri, sürgünlerin ucunda buketler halinde bir arada bulunurlar.

ERICA TETRALIX

   30-40 cm yüksekliğindedir. Sürgünlerin uçlarında gruplar oluşturan çiçeklerin renkleri, çeşide göre beyazdan pembeye ve kırmızıya kadar farklılık gösterir. Haziran'dan Ekim'e kadar açarlar.
 

‘Constance Underwood’ : Karmen çiçeklidir.
‘Watsonii Dawn’ : Pembe çiçeklidir.

ERICA VAGANS

    20-30 cm yüksekliğindedir. Bir öncekiyle aynı renklerdeki çiçekler, gruplar halinde yer alırlar ve Temmuz'dan Ekim'e kadar kademeli olarak açarlar.

‘Mrs. D.F. Maxwell’ : Koyu pembe çiçeklidir.
‘St. Keverne’: Pembe çiçeklidir.

KIŞ ÇİÇEKLENMESİNE SAHİP FUNDALAR

ERICA CARNEA

    20-30 cm yüksekliğindedir. Oldukça yayvan yoğun tutamlar oluştururlar. Gruplar halinde yer alan çiçekler, Aralık'tan Mart'a kadar açarlar. Farklı çeşitleri, geniş bir renk yelpazesi sunarlar.
 

‘Ruby Glow’ : Bronz yapraklı, kırmızı çiçeklidir.
‘Springwood White’ : Beyaz çiçekli, gür bir bitkidir.
‘Winter Beauty’ : Çiçekler pembe, lila renklidir, vs...

     Tuhaf bir şekilde bu funda biraz olsun kirece dayanır.

ERICA X DARLEYENSIS

   30-40 cm yüksekliğindedir. Biraz daha gür olsa da, türetilmiş olduğu Erica carnea’ya benzer. Çiçeklenme Kasım'dan Nisan'a kadar devam eder.

‘Arthur Johnson’ : Pembe çiçeklidir.
‘Silberschmelze’ : Beyaz çiçeklidir.

   Fundalar, harika yer örtücü bitkilerdir ve bazı İngiliz parklarında onlarla göz kamaştırıcı gösterimler yapılır. Aynı çiçek ya da yaprak renginde pek çok bireyle oluşturan lekeler, ahenkli bir biçimde yerleştirilerek, büyüleyici bitki halıları oluştururlar. Bunların üzerlerine getirilecek koniferler, betulalar, vb. gibi bitkiler daha vurgulayıcı bir etkiye sahip olacaklardır.
   Erica x Darleyensis’in her sene, çiçeklenmeden sonra, kuru çiçekleri almak ve vejetasyonu küçültmek için makasla hafifçe budanması tavsiye edilir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com