CEDRUS (PINACEAE) SEDİR

CEDRUS (PINACEAE)
SEDİR
Çok kurak ve çok nemli topraklar dışında, her çeşit toprakta yetişir.
CEDRUS ATLANTICA (ATLAS CEDİRİ)

    15-20 m yüksekliğindedir. Dik tepeli, piramidal formlu bir ağaçtır. Üst sürgünler dik, orta kısımdakiler oldukça evaze, en alttakiler de yere doğru kıvrılmış yapıdadır. Yeşil yapraklanma, küçük rozetler şeklinde bir arada yer alan, kısa ibrelerden oluşur.
    Cedrus atlantica, küçük gruplar halinde ya da tek başına kullanılır. Çeşitleri daha yaygın bir kullanıma sahiptir.

CEDRUS ATLANTICA ‘GLAUCA’

    15-20 m yüksekliğindedir. Cedrus atlantica’yla aynı özelliklerdedir, fakat yapraklanma mavimsi renktedir. Mavi sedir, rahatça gelişmesi için yeterli alan olması koşuluyla tek başına kullanılan, en dikkat çekici koniferlerden biridir.

CEDRUS ATLANTICA ‘AUREA’

    3-4 m yüksekliğindedir. Yavaş büyüyen, pek gür olmayan bu bitkinin altın sarımsı yapraklanması aşırı güneşten hoşlanmaz. Tek başına kullanılır.

CEDRUS ATLANTICA ‘GLAUCA PENDULA’

    2,5-3 m yüksekliğindedir, fakat sürgünleri 5-10 m yükseklikten yayılır. 2 ya da 3 m’den aşılandığında ya da bu yüksekliğe kadar çubukla desteklendiğinde, ardından ikincil sürgünler zarifçe yere sarkacak şekilde, sürgünler yatay bir şekilde bağlanır. Güzel mavimsi yapraklanmasıyla Cedrus atlantica ‘Glauca Pendula’, çim alan üzerinde ya da bir su öğesinin yakınında tek başına kullanıldığında, zaman içinde tüm güzelliğini sergileyecektir.

CEDRUS DEODARA (HİMALAYA SEDİRİ)

    15-20 m yüksekliğindedir. Diğerlerine oranla daha hızlı büyüyen bir ağaçtır. piramidal formlu, eğik tepeli bir ağaçtır. Cedrus atlantica’dan daha gür, hemen hemen yatay sürgünlere sahiptir. Daha uzun ibreleri, ve sarkık sürgünleri, ağaca hafif ağlar bir form vererek, zarif görünmesini sağlar. Yapraklanma açık yeşilden mavi-yeşile döner. Cedrus deodara, Cedrus atlantica’ya oranla biraz daha az dayanıklı bir türdür. Fakat Paris ve civarındaki bölgenin kışlarına dayanıklıdır. Bu arada asıl tercihi barının yumuşak ve nemli iklimleridir. Tek başına kullanılan güzel bir ağaçtır.

CEDRUS DEODARA ‘AUREA’

    4-5 m yüksekliğindedir ve hızlı büyür. Genç sürgünleri altın sarımsı yapraklıdır. Özellikle de ilkbaharda canlı sarı renkleriyle, sürgünler boyunca estetik bir biçimde uzanırlar.
    Tek başına kullanılmaya uygun harika bir bireydir.

CEDRUS LIBANI (LÜBNAN SEDİRİ)

    20-25 m yüksekliğindedir. Gençken Cedrus atlantica’ya oldukça benzer ve yaşlandıkça, devrik sürgünleriyle, düz tepesiyle karakteristik görkemli görünümüne bürünür.  Parklarda ve büyük bahçelerde kullanıma uygun, tek başına kullanılan, uzun ömürlü bir ağaçtır.
    Cedrus’lar, kireçli de dahil her çeşit toprakta yetişebilen, çok fazla istekleri olmayan ağaçlardır. Fakat kuraklıktan olduğu gibi fazla nemden de hoşlanmazlar.

CEDRUS ATLANTİCA ‘PYRAMIDALIS’

    15-20 m yüksekliğindedir. Çok dik formlu olduğundan, enine genişliği daha azdır. Bu özelliği sayesinde, çok daha kolay kullanım alanı bulan bir çeşittir. Tek başına kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com