BERBERIS (BERBERIDACEAE) Kadın tuzluğu

BERBERIS (BERBERIDACEAE)
Kadın tuzluğu
Nisan ve Haziran ayları arasında çiçeklenir.
    Berberis, hem çiçeklenmesi genellikle dekoratif olan, herdem yeşil türler, hem de bazen sonbaharda harika tonlara bürünen, oldukça renkli, kışın yaprağını döken türler içeren, güçlü bir botanik cinstir.

HERDEM YEŞİL BERBERIS’LER

BERBERIS BUXIFOLIA ‘NANA’

    30-50 cm uzunluğunda, yeşil yapraklı, yer örtücü olarak kullanılan, küçük bir bitkidir.

BERBERIS CANDIDULA ‘AMSTELVEEN’
    Yoğun ve yayvan bir vejetasyona sahip, yeşil yapraklı, 60-80 cm yüksekliğinde, küçük çitlerde ya da genellikle yer örtücü olarak kullanılan bir bitkidir .

BERBERIS DARWINII

    1-1,5 m yüksekliğindedir. İlex’inkin yapraklarının küçüğü gibi duran, güzel bir yeşil tonunun hakim olduğu dikenli yaprakları olan, harika bir küçük çalıdır. Sarkık gruplar halinde yer alan çiçekler, Nisan – Mayıs aylarında açarlar ve çok canlı turuncumsu sarı renktedirler. Bahçelerde çok güzel bir renk lekesi yaratırlar. Çalı yastıklarında ilk sıraya konan ya da tek başına kullanılan harika bir çalıdır.

BERBERIS X GAGNEPAİNİİ ‘CHENAULT’
    1-1,5 m yüksekliğinde, 1,5-2 m çapındadır. Yayımsı sürgünleri, dikenli yeşil yaprakları, Nisan – Mayıs aylarında açan sarı çiçekleri vardır. yoğun formludur. Çalı yastıklarında kullanılır.

BERBERIS JULIANAE
    2-3 m yüksekliğinde, dik duruşlu, gür bir bitkidir. Yaprakların üst yüzü koyu yeşil, alt yüzleri ise soluk renklidir; sonbaharda güzel kırmızı tonuna bürünürler. Siyah meyveleri kısa bir süre dayanırlar. Bitki yastıklarında diğer çalılarla birlikte kullanılır.

BERBERIS LINEARIFOLIA ‘ORANGE KING’
    Bir öncekinden sadece turuncumsu kırmızı çiçek rengiyle ayrılır.

BERBERIS X STENOPHULLA

   Herdem yeşil Berberis’lerin en beğenilenlerinden biridir. 1,5-2,5 m yüksekliğinde, 2-2,5 m çapındadır. Dar, kıvrık kenarlı, koyu yeşil yapraklarla bezeli, yay şeklindeki dikenli ve ince sürgünleriyle zarif bir çalıdır. Bitki, Nisan sonu – Mayıs başı gibi, son derece görkemli bir etkiye sahip, çok sayıda altın sarısı çiçekle kaplanır.
   Bu tür budanmaya dayanıklıdır fakat asıl serbest büyümeye bırakıldığında gerçekten güzel bir bitki olur. Tercihen tek başına kullanılır fakat, çitlerde ve çalı yastıklarında da yer alabilir.

KIŞIN YAĞPRAĞINI DÖKEN BERBERIS’LER

BERBERIS X OTTTAWENSIS ‘AURICOMA
    1,5-2 m yüksekliğindedir. Renkli yapraklanması, yoğun bir formu olan, güçlü bir çeşittir. Özellikle yüksek ve renkli çitlerin oluşturulması çok kullanılan bir bitkidir. Bu çitlerin güzel görünümleri dışında koruyucu nitelikleri de olur.

BERBERIS THUNBERGII ‘AUTROPURPUREA’
  1-1,5 m yüksekliğindedir.bir öncekinden daha eski ve daha az gür olan bu güzel Berberis çeşidi, kızıl yapraklanmasıyla, daha alçak boylu çitler oluşturmada kullanılır. Mayıs'ta açan sarı çiçeklerini, yapraklar döküldükten sonra uzun süre dayanacak olan, canlı kırmızı renkli meyveler takip eder.Meyveleri de bitkiye ilginçlik katan öğelerdendir.

BERBERIS HTUNBERGII ‘ATROPURPUREA NANA’
   30-50 cm yüksekliğinde, eni boyundan fazla, kızıl ve yoğun yapraklanmaya sahip, son derece şirin bir bitkidir. Kaya bahçelerinde tek başına ya da çok renkli bir bordür oluşturacak küçük bir çitte kullanılabilir.

BERBERIS THUNBERGII ‘HARLEQUIN’
    Rosy Glow’a benzer lekelenmesi daha belirgindir. Genç sürgünleri turuncumsu kırmızı renktedir. Daha dayanıklı bir bitkidir.

BERBERIS THUNBERGII ‘ROSE GLOW’
    1-1,5 m yüksekliğindedir. İlkbaharda krem ve pembe alacalı olan kızıl yapraklarıyla son derece ilginç bir bitkidir.


    Berberis’ler kurak ve kireçli de dahil her çeşit toprakta yetişirler. Kızıl yapraklar, güneşli konumlarda daha da renkli olurlar fakat herdem yeşil yapraklı tür ve çeşitler hafif bir gölgeye dayanıklıdırlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com