MUSA (MUSACEAE) MUZ

MUSA (MUSACEAE) 
MUZ
İlginç bir yapraklanması vardır.

      Musa’lar, çok büyük ebatlardaki otsu bitkilerdir. Kökenleri tropikal bölgelere dayanır.

MUSA ENSETE = ENSETE VENTRICOSUM

     Açık havada 4-5 m boy yapabilen bir bitkidir. Gövdesi, uzunluğu 3-4 m’yi, genişliği 70- 80 cm’i bulan yaprakların kınlarıyla şekillenmiştir. Yaprak sapı kırmızımsıdır.
Montbeliardii çeşidinin, koyu kızıl yaprak sapları vardır. yapraklarının tersi de kırmızımsıdır.

MUSA BASJOO

     Bir önceki türün tersine, bu bitki kök sürgünleri verir. 3-4 m yüksekliğinde, uçta sarkan yaprakları olan, güçlü bir bitkidir. Batıda ve hatta, kök kısmı kışın sarılarak korunduğunda Paris ve civarındaki iklimde dayanıklı olan bir bitkidir.


    Musa Ensete, Şubat-Mart aylarında, toprak saksılarda ya da mini seralarda, sadece tohum yoluyla üretilebilir. Filizlerin belirmesi yavaştır ve biraz da düzensizdir. Fideler birkaç santim boya ulaştıklarında, şaşırtmaya alınırlar. Ardından saksıları değiştirilerekten, açık havadaki yerlerine dikilene kadara bekleyecekleri, seradaki serbest bir alana alınırlar.
     Musa Basjoo, kök sürgünleriyle çoğalır. Sürgünler, birkaç kökle birlikte ayrılır, saksılara dikilir ve uygun sıcaklıkta saklanırlar.
    Musa’lar, Haziran'ın başında bahçelere dikilebilirler. Dikim çukuru oldukça derin olmalıdır (yaklaşık 50 cm) ve iyi ayrışmış verimli bir gübre ilave edilmelidir. Yeni yapraklar oluşur oluşmaz, özellikle de eğer çok yoğun bir güneş alımı varsa, bolca sulama yapılmalıdır. Musa’lar, güçlü bir vejetasyon geçirmelerini sağlayan, sıvı gübrelere çok iyi tepki verirler. Eylül'de sulamalar azaltılır. Ardından Musa Ensete’ler, ısıtılmış seralarda korunabilirler (10 dereceden düşük sıcaklıklara dayanıklı değillerdir). Musa Basjoo’lar da kuru yaprak örtüsüyle korunmalıdır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com