AZALEA (ERICACEAE) Açelya

AZALEA (ERICACEAE) Açelya
Nisan sonundan hazirana kadar çiçeklenir.

Funda toprağında yetişir.

    Botanik olarak "Rhododendron"lara dahil olsalar da, burada Azalea’ları farklı ebatlarına göre iki gruba ayıran, amatör bahçıvanların mantığına göre ele alınacaklardır.

   Aşağıda çok basit bir sınıflandırmaya yer verilecektir. Çiçekçilerin Azalea’larının aksine burada son derece dayanıklı bitkiler söz konusudur.

YAPRAĞINI DÖKEN AZALEA’LAR

   1,5-2,5 m yüksekliğindedir. Yayvan formlu, genellikle açık yeşil renkte olan, oldukça büyük ve yumuşak dokulu yapraklı, gür bitkilerdir. Kışın yaprağını döken Azalea’lar, Japon Azalea’ları ve Rhododendron’larda olmayan muhteşem sarı renkleriyle, turuncu, bronz tonlarıyla ilgi çekicidir.
Melezlemeler, aralarında farklı grupların çaprazlanmasıyla olsa da, çiçeklenme sırasına göre belirlenebilir.

PONTIK YA DA GAND AZALEA’LARI

    Çiçekleri ortalama büyüklükte, kokulu, genellikle de çok belirgin etaminlidir. Mayıs sonunda çiçeklenir.

Coccinea speciosa: Turuncumsu kırmızı çiçekli.
Nancy Waterer: Turuncu ya da altın sarısı.
Sang de Gentbrugge: Karmen rengi, somon çiçekleri vardır.
 

AZALEA KNAP HILL VE EXBURY

    Aynı büyüklükteki çiçekleri, mayıs ortasına doğru açar.

Cecile: Somon-pembe çiçeklidir.
Gilbraltar: Canlı turuncu çiçekleri vardır.
Golden sunset: Turuncumsu sarı çiçeklidir.
Hotspur Red: Kırmızı çiçeklidir.
Persil: Beyaz çiçeklidir.

AZALEA MOLLIS

    Büyük salkımlar şeklinde kurullar oluşturan büyük çiçekleri evaze formdadır. Çiçeklenme mayıs başında başlar.
 

Directeur Moerlands: Altın sarısı çiçeklidir.
Koster’s Brillant Red: Turuncumsu kırmızı çiçeklidir.

  Bu üç grubun, özellikle de Azalea mollis’lerin, ticari ortamlarda, gerek karışık gerekse ayrı renklerde, tohumla üretilen bireyleri satılır. Bunlar da eşit güzellikteki bitkilerdir.

HER DEM YEŞİL AZALEA’LAR

JAPON AZALEA’LARI

    0,60-1 m yüksekliğindedir. Yavaş bir vejetasyonu olan, yoğun formlu, küçük bir çalıdır. Koyu yeşil yaprakları, nisan sonu ve haziran aylarında, ebatları çeşide göre değişen çiçeklerle kaplanır.

KURUME AZALEA’LARI

    Gerçek bir yastık oluşturan küçük çiçekli (2-3 cm çaplı), çok yoğun formlu bir bitkidir. Bazı çeşitlerinin çiçekleri çift taç yapraklıdır. Erken gerçekleşen çiçeklenmesi, nisan sonu – mayıs başı gibi başlar.

Hinodegiri: Kırmızı çiçeklidir.
Hinomayo: Pembe çiçeklidir.
Hino Crimson: Kırmızı çiçeklidir.

DİĞER MELEZLER

    Daha büyük çiçekli (5-6 cm), daha az yoğunlukta bir forma sahip, daha geç çiçeklenen (mayıs – haziran) bireyler vardır:

Beethoven: Çiçekler lila renklidir.
Celimene: Çiçekleri pembe renklidir.
Favorite: Çiçekleri koyu pembe renklidir.
Orange beauty: Çiçekleri somonumsu turuncu rengindedir.
Vuyk’s Rosyred: Çiçekleri pembe renklidir.
Vuyk’s scarlet:  Çiçekleri lal kırmızısı rengindedir.

    Çarpıcı tonlardaki geniş renk yelpazesiyle ve görkemli çiçekleriyle bu dayanıklı Azalea’lar , en güzel çiçekli çalılar arasında sayılır; fakat özel bir toprak gereksinimleri vardır. Aslında, Rhododendron’lar gibi, Azalea’lar da sadece asitli topraklarda yetişir ve kirece asla dayanamaz (Dikim ve bakım işlemleri için Rhododendron’lara bakınız).
  Dayanıklı Azalea’lar tek başlarına dikilebilir.Bunlarda birbirine uyumlu renkler seçilirse, harika yastıkların oluşturulması sağlanır. Rhododendron’lar ve diğer funda toprağında yetişen bitkilerle birlikte kullanılmaları da mümkündür. Son derece dayanıklı olan bu Azalea’lar, yine de çiçeklenme esnasında gelen son sonlardan etkilenebilir; bu nedenle, gece don yemiş çiçeklere zararlı olan, yoğun güneşli ortamlara dikilmemeleri tercih edilmelidir. Azalea’lar aydınlık ortamlarda yetişir; fakat yoğun güneş alan yakıcı ortamlarda barınamaz.
   Budama yapılması gerektiğinde en uygun dönem çiçeklenme sonrasıdır. Böylece meyvelerin oluşumunu engellemek için kurumuş çiçekler de toplanmış olacaktır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com