JUNIPERUS COMMUNIS VE SCOPULORUM (CUPRESSACEAE)Ardıç

JUNIPERUS COMMUNIS VE SCOPULORUM (CUPRESSACEAE)Ardıç
Kurak ve fakir niteliktekiler de dahil her çeşit toprakta yetişir.

JUNIPERUS COMMUNIS ‘COMPRESSA’

   40-60 cm yüksekliğindedir. Dar, sivri uçlu, füze formludur. Açık yeşil renkli, düzenli, yoğun ve dokunulduğunda batan bir yapraklanması vardır. İster kaya bahçesinde, ister sürünücü bitkilerin üzerinde kullanılsın, biraz hassas bir bitki olduğundan, korunaklı alanlara dikilmelidir. Saksıda da yetiştirilebilir.

JUNIPERUS COMMUNIS ‘HIBERNICA’

   2-3 m yüksekliğinde, sivri uçlu, yoğun, hafif mavimsi yeşil yapraklanmayı taşıyan dik sürgünleriyle, oldukça dar sütun şeklinde bir form oluşturan çeşittir. Kışın, kayağan karın ağırlığıyla sürgünlerinin açılmaması için, hafifçe bağlanmalı ya da bir fileyle çevrelenmelidir.

JUNIPERUS SCOPULORUM ‘SKYROCKET’

   2-3 m yüksekliğindedir. Birkaç seneden beri, bahçelerde çok yer almaya başlamıştır. Dar sütun şeklindeki formu, ince, ipliğimsi, mavi-yeşil yapraklanması (özellikle de ilkbaharda), neden cins içinde en iyi çeşit olduğunu tanımlayan nitelikleridir. Bu çeşit, yayvan formlu ve altın sarısı yapraklı diğer koiferlerle uyumlu birliktelikler oluşturur. İlginç bir eski çeşidi de şudur:

‘Blue Heaven’:

   Mavimsi yapraklı, piramidal formlu bir çeşittir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com