CHAMAECYPARIS OBTUSA VE PISIFERA (CUPRESSACEAE)

CHAMAECYPARIS OBTUSA VE PISIFERA (CUPRESSACEAE)
Serin ve kireçsiz topraklarda yetişir. Nemli iklimlerden hoşlanır.

CHAMAECYPARIS OBTUSA ‘CRIPPSII’

   3-4 m yüksekliğindedir. Alt kısmı oldukça geniş, konik formlu bir koniferdir. Oldukça düzensiz dizilmiş, hafif kıvrık altın sarısı sürgünlerden oluşan, seyrek bir yapraklanması vardır. Bütününe bakıldığında, uzun süre bozulmayan ışıltılı renkleri sayesinde son derece ahenkli bir görünümü vardır. Bazı durumlarda budama yapılması gereklidir. ‘Graciosa’ çeşidi, açık yeşil renkli bir yapraklanmaya sahiptir ve daha küçük ebatlardadır.

CHAMAECYPARIS OBTUSA ‘TETRAGONE AUREA’

   2-3 m yüksekliğindedir. Düzensiz, çalımsı, dik formuyla ilginç bir çeşittir. Turuncumsu sarı ve yeşil sürgünler, biraz yosunumsu görünümdedir. Daha yoğun olması istenildiği taktirde, çok ayrık sürgünler budanmalıdır. Daha vurgulu bir etki yaratılmak istendiğinde ise, pembe fundalardan ya da sürünücü bitkilerden oluşturan bir fon üzerinde kullanılabilir.Yumuşak iklimleri tercih eder.

CHAMAECYPARIS PISIFERA ‘BOULEVARD’

   1,5-2 m yüksekliğinde, oldukça eski çok güzel bir çeşittir. Altta geniş, konik formludur ve ağar büyür. Yoğun gümüşi mavi güzel yapraklanması, kışın morumsu kızıla döner. Hafif bir budama yaprak yoğunluğunu koruyucu bir etki yapar. Yakıcı sıcaklığa maruz kalmayan fakat korunaklı olan ortamlara dikilir. Kaya bahçelerinde ve saksılarda kullanılır.

CHAMAECYPARIS PISIFERA ‘FILIFERA’

   3-4 m yüksekliğinde,alt kısmı çok geniş, yuvarlağımsı konik formlu bir çeşittir. Yeşil, ipliğimsi, sarkık sürgünlerle yayılan dallar, bütünde zarif ve ilginç bir görünüm oluşturur.

CHAMAECYPARIS PISIFERA ‘FILIFERA AUREA’

   2-3 m yüksekliğinde, bir önceki çeşitten türetilmiş, aynı formda fakat iyi güneş alan ortamlarda, tüm sene boyunca parlak altın sarısı renkte olan sürgünleriyle farklılaşmış bir çeşittir.

CHAMAECYPARIS PISIFERA ‘PLUMOSA AUREA’

   3-4 m yüksekliğinde, geniş kozalak formunda bir çeşittir. Zarif, yoğun dokunulduğunda yumuşak olan yapraklanması, ilkbaharda çok canlı bir sarı tonundadır; kışın bronza döner.

CHAMAECYPARIS PISIFERA ‘SQUARROSA SULPHUREA’

   2-3 m yüksekliğinde, yuvarlağımsı piramidal formlu bir çeşittir. Dokunulduğunda oldukça yumuşak, tüyümsü bir yapraklanması vardır. Yapraklanma ilkbaharda kükürt sarısı, yazın mavimsi yeşile dönen renktedir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com