CHAMAECYPARIS LAWSONIANA (CUPRESSACEAE) Elwodii

CHAMAECYPARIS LAWSONIANA (CUPRESSACEAE)
Elwodii
Sağlıklı ve iyi drene olan topraklarda yetişir.

CHAMAECYPARIS LAWSONIANA ‘ELLWOODII’

   2-3 m yüksekliğindedir. En yaygın kullanıma sahip ve en çok beğenilen koniferlerden biridir. Dar sütun formundadır. Genellikle iki ya da üç tane, tam diklikte, tepe sürgünü taşır. Yoğun olan yapraklanma çok incedir, dokunulduğunda yumuşaktır. Mavimsi yeşil rengi, sonbaharda metalik maviye döner.
Ağır bir vejetasyona sahip olduğundan, büyük saksılara ya da kaya bahçelerine dikilmelidir. Küçük bahçeler için harika bir çeşittir.

CHAMAECYPARIS LAWSONIANA ‘ELWOOD’S GOLD’

   1,80 m yüksekliğinde, bir öncekine oranla daha az gürlükte bir çeşittir. İlkbaharda altın sarısı olan sürgün uçları, mavi-yeşil renkli yapraklanmadan oluşan fon üzerine hoş kontrastlar oluşturur.


CHAMAECYPARIS LAWSONIANA ELWOOD’S PILLAR ‘FOLAR’

   1,5 m yüksekliğinde, Chamaecyparis lawsoniana ‘Ellwoodii’ ye benzer bir çeşittir. Fakat daha yoğun ve daha dar formdadır.

CHAMAECYPARIS LAWSONIANA ‘FLETCHERI’

   3-4 m yüksekliğinde, Chamaecyparis lawsoniana ‘Ellwoodii’ ye benzer bir türdür (özellikle de genç bireyleri). Ondan, daha gür olmasıyla, eğik tepe sürgünüyle ve grimsi yeşil yapraklanmasıyla ayrılır. Kaya bahçeleri için daha az tavsiye edilir olmasına karşın, kurutucu rüzgarlardan korunaklı ortamlarda, küçük bahçelerde, çim alan üzerinde tek başına kullanılması önerilir.

CHAMAECYPARIS LAWSONIANA ‘MINIMA AUREA’

   50-70 cm yüksekliğindedir. Hafif küremsi ya da sivri-ovalimsi kozalak formunda, çok ağar büyüyen bir çeşittir. Yine de özellikle yazın yoğun altın sarısı renkli, ince ve yoğun yapraklanmasıyla, küçük ve sevimli bir koniferdir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com