SEQUOIA VE SEQUOIADENDRON (TAXODIACEAE) Sekoya ve mamut ağacı

SEQUOIA VE SEQUOIADENDRON (TAXODIACEAE)
Sekoya ve mamut ağacı
Derin, serin ve hafif kireçli topraklarda yetişir.
SEQUOIA SEMPERVIRENS

    20 m ve daha üzeri yüksekliktedir. Her ne kadar iri ebatları dolayısıyla bahçelerde çok tercih edilmese de, övülmeyi hak eden bir ağaçtır çünkü koniferlerin en görkemlisidir. Kaliforniya kökenli bu ağaç, kendi ülkesinde 3000 yıldan fazla yaşar; boyu 110 m’yi geçer, çapı da 5 m’ye yaklaşır. Bu özellikteki iki ağaçtan biridir.
    Uzun süre yere kadar sürgünlerle bezeli kalan bu ağaç, sarkık ya da yatay dallarıyla, değişen genişlikte konik bir form oluşturur. Üst yüzü koyu yeşil olan yaprakların, alt yüzleri beyazımsıdır ve Taxus’unkine benzer. Derin çatlaklı gövde kabuğu kızıl kahverengidir.Bu ağacı dikebilmek için yeterli genişlikte bir alan gerekir. Fakat kışın yumuşak geçtiği iklimleri tercih eder. Derin ve hafif kireçli topraklardan hoşlanır.

SEQUOIADENDRON GIGANTEUM

    15-20 m yüksekliğindedir. Adında iri olduğu belirtilmiş olmasına rağmen, bir önceki tür kadar iri ebatlara sahip değildir (yinede boyu 80 m’ye kadar ulaşabilir). Fakat, Sequoia sempervirens’e oranla daha daha iridir, yüzyıllar içersinde gövdesi 8 m çapa kadar genişleyebilir.
    Sarkık sürgünleriyle, çok sivri, konik bir formu vardır. Yaprakları, koyu yeşil, kısa ve kalın, sürgünü çevreleyen ibreler halindedir. Çatlaklı gövde kabuğu kızıl kahverengidir.Görkemli, dengeli görünümüyle ve yoğun vejetasyonuyla Sequoiadendron giganteum, yeterince vurgulanabileceği büyük alanlarda ve parklarda dikilmeyi hak eden bir ağaçtır.
    Sequooia sempervirens’den daha dayanıklı olduğu halde, bu tür de yumuşak iklimler, derin ve hafif kireçli toprakları tercih eder.

SEQUOIA GIGANTEUM ‘PENDULUM’

    6-10 m yüksekliğinde bir ağaçtır. seyrek olarak dik duruşlu olan gövdesiyle ve sarkık dallarıyla son derece ilginç hatta tuhaf bir ağaçtır. Bu görünümü onu, tek başına kullanılacak, pitoresk siluetli bir ağaç yapar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com