TILIA (TILIACEAE) Ihlamur

TILIA (TILIACEAE)
Ihlamur

Yaprağını döker.


Haziran –ağustos aylarında çiçeklenir.
TILIA CORDATA ‘GREENSPIRE’


    10 m yüksekliğindedir. Çok düzenli forma sahip bir Amerikan elemesidir. Tilia cordata’da gibi, çeşidinde  yapraklar yürek biçimindedir.


TILIA TOMENTOSA


    15 m ve daha üzeri yüksekliktedir. Ovalimsi tepeli, yaşlandıkça genişleyen büyük bir ağaçtır. Bu yaprakların tüylü yaprakların üst yüzü koyu yeşil, alt yüzleri ise gümüşi renktedir. Bu renk kontrastı, en ufak bir rüzgarda çok hoş bir ışıltı yaratır. Çiçeklenmesi Temmuz – ağustos aylarında kokulu biçimde gerçekleşir.


TILIA X EUCHLORA = TILIA DASYSTILA


    10-12 m yüksekliğindedir. Altlarda daha geniş olan, yuvarlak bir tepeye sahiptir. Pürüzsüz, koyu yeşil, parlak yaprakların alt yüzü daha soluktur . Çiçekleri haziranda belirir.


TILIA PLATYPHYLLOS


    15 m yüksekliğindedir. Yuvarlak tepeli, oldukça kırılgan sürgünleri olan büyük bir ağaçtır. Tüylü yapraklar saf yeşil renklidir. Yoğun kokulu çiçekleri haziranda açar. Havanın ve toprağın kurak olmasından hoşlanmadığı için sıcak ve kurak yazları sevmez.


TILIA PETIOLARIS


    10-15 yüksekliğindedir. Yarı ağlayan denilebilecek bir formu vardır. Bunun nedeni de esnek duruşuna ve zarifçe sarkan sürgünlerine rağmen, yaşlandıkça çok görkemli ebatlara ulaşmasıdır. Arka yüzü gümüşi renkte, koyu yeşil ve tüylü, harika yapraklanmasıyla Tilia tomentosa’yı anımsatır. Temmuz – ağustos aylarında çiçeklenir.


    Tilia’lar, yapraklarıyla dekoratif çok güzel süs ağaçlarıdır. Özel bir toprak ve ortam istekleri olmadığından, bahçelerde, parklarda ve hatta şehirlerde yaygın  kullanımları vardır.   Harika bir gölge ve sıra ağacı olan bu ağaçlar hem grup halinde hem de tek başlarına  kullanılırlar. Hepsi budamaya; hatta derin budamalara karşı dayanıklıdırlar. Tilia x euchlora, kaygan-pürüzsüz yapraklanması sayesinde, tüylü yapraklılara oranla daha az toz tutar. Bu nedenle de diğerlerine oranla bit ve kırmızı örümcek saldırılarına daha az duyarlıdır. Bir diğer özelliği de, altında yer alan bahçe mobilyalarını ya da arabaları pisletecek bir salgı akıtmasıdır.

    Tüm Tilia’lar oldukça ballılardır; fakat sadece Tilia platphyllos’un çiçekleri, kaynatılıp içilmek üzere kullanılır. Tilia’ların yaprakları hızlı ayrışır, bu nedenle harika çürük toprağı oluşturur.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com