SORBUS (ROSACEAE) Üvez

SORBUS (ROSACEAE)
Üvez

Yaprağını döker.

Mayıs – haziran aylarında çiçeklenir. Temmuz ayından aralık ayına kadar meyvelidir.
SORBUS AUCUPARIA


    5-8 m yüksekliğinda yuvarlağımsı oval tepeli, küçük bir ağaç olan bu bitki, küçük bahçelerde kullanım için en uygun olan dekoratif ağaçlardan biridir. Fraxinus’unkiler gibi birleşik yaprakları vardır. Oval yaprakçıkların kenarları dişlidir. İlkbaharda açan, krem-beyaz çiçekleri geniş salkımlar oluşturacak şekilde bir aradadır. Çiçeklerin ardından, temmuzdan itibaren renklenen ve genellikle aralık ayına kadar (meyvelerle beslenen kuşlar tarafından bitirilmedilerse) ağaç üzerinde kalan meyveler belirir. Tek başına ya da çizgi dikimlerinde kullanılır. Sorbus aucuparia, her toprakta yetişebilen, rahatlıkla önerilebilecek bir türdür.


SORBUS HYBRIDE


    Bileşik yapraklı, sarı, turuncu, pembe, kırmızı ya da somon olmak üzere değişik renklerde meyveleri olan çeşitleri vardır. Tüm çeşitleri küçük bahçeler için uygundur.


SORBUS AUCUPARIA ‘PENDULA’


    Ağlayan formlu bir ağaçtır ve tek başına kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com