SALIX (SALICACEAE) Salix

SALIX (SALICACEAE)
Salix
Yaprağını döker.
 
Nemli toprakları sever.

SALIX CAPREA ‘PENDULA’

    2-2,5 m yüksekliğinde, küçük ebatları olan bir çeşittir. Yapraklardan önce beliren erkek çiçeklerinin oluşturduğu başaklarla, son derece dekoratif bir etkiye sahip bu tür ,küçük bahçeler için önerilen bir ağaçtır. Nemli topraklarda tek başına kullanılır.

SALIX SEPULCRALIS = SALIX ALBA ‘TRISTIS’

    Ağlayan formlu ağaçlar içinde  en çok tanınandır bu ağaç 12-15 m yüksekliğindedir. Uzun sürgünleri yere kadar sarkar. Son derece dekoratiftir. Çok sayıdaki küçük, dar yaprakları, ilkbaharda gümüşi gri-yeşil renktedir.

SALIX X CHRYSOSOMA

    12-15 m ve daha üzeri boydadır. Yuvarlak tepeli, gövdesi hızlı büyüyen, büyük bir ağaçtır. Gür ana sürgünler, öncelikle dik, daha sonra zarifçe sarkan yapıda olmasına karşın genç sürgünler altın sarısıdır. İlkbaharda beliren, sivri uçlu, dar yaprakları geç dökülür. Bu tür, diğer ağlayan formlu Salix’lerden (Salix alba ‘Vitellina Pendula’ ve Salix babylonica), çok gür olmasıyla ve sürgünlerinin karakteristik rengiyle ayrılır.

     Küçük bahçeler için önerilen ağaçlardır. Derin, serin ve hatta nemli toprakları seven bu ağaçlar, nehir kıyılarına, ya da su kenarlarına dikilir. budamaya karşı dayanıklıdır,gerektiğinde yoğun budamalara bile yapılabilir. Toprağa güçlü bir şekilde tutunan kökleri, önlem alınmadığı taktirde, etrafa zarar verme riski taşır.

SALIX MATSUDANA ‘TORTUOSA’

    5-8 m yüksekliğindedir. Özellikle kışın, ilginç bir biçimde dönen, dalgalı sürgünleriyle dikkat çeken bu küçük ağacın, ana sürgünleri dik, ikincil sürgünleri ise zarifçe aşağı sarkar biçimdedir. Serin topraklarda tek başına kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com