CERCIS SILIQUASTRUM (FABACEAE) Erguvan

CERCIS SILIQUASTRUM (FABACEAE)
Erguvan

Yaprağını, döken mayısta çiçeklenen bu bitki; oldukça dayanıklıdır. Kireçli toprakları sever.

   5-8 m yüksekliğinde yuvarlak tepeli, hafif kıvrımlı sürgünlere sahip küçük bir ağaçtır. Akdeniz bölgesi kökenli bu ağaç, sıcak iklimleri tercih eder. Gövde kahverengi ve kaygan, yapraklar açık yeşil, yürek biçiminde ve yuvarlağımsıdır. Kelebeği anımsatan, siklamen pembesi çiçekler, küçük gruplar halinde yer alır ve yapraklardan önce belirir. Boyutu fark etmezsizin,  her sürgünde, gövdenin üzerinde dahi açan çiçekler, çiçeklenmeyi bir kat daha görkemli kılar.  Ardından gelecek ilkbahara kadar dökülmeyecek olan, kırmızı-kahverengi yemişler belirir.


   Bu son derece dekoratif ağaç tek başına ya da gruplar halinde dikilebilir. Kireçli toprakları ve güneşli ortamları tercih etmesinin yanı sıra kuraklığa da dayanıklıdır. Tutunması biraz güç olduğu için genç bir yetişkin safhasındayken dikilmesi daha doğru olur. Tercihen  saksılı ya da topraklı köklü fideler alınmalıdır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com