CERASTIUM (CARYOPHYLLACEAE) Yaz Karı - Fare Kulağı

CERASTIUM (CARYOPHYLLACEAE)
Yaz Karı - Fare Kulağı
Çok yıllık

CERASTIUM TOMENTOSUM 


   15-20 cm boylarında, sarkık-sürünücü formda, otsu bir bitkidir. Oval, mızrak şeklindeki yapraklar gümüşi tüylerle bezelidir. Saydam, saf beyaz renkteki çiçekleri, Mayıs – Haziran ayları arasında, koçanımsı çiçek kurulları oluştururlar.


Dikkat çekici özelliği: Yeri kaplayan mükemmel bir bitkidir. Yapraklanması ve çiçeklenmesiyle çok dekoratiftir.


Toprak ve ışık isteği: Kireçli ve kurak da dahil olmak üzere her çeşit toprakta yetişir. Güneşli alanları sever.


Üretimi: Oldukça basittir.Mayıs – Haziran arası, yarı gölge bir alanda, fidelikte, hafif toprağa ekilir.
Sonbaharda, yine fidelikte, güneşli bir ortama şaşırtması yapılır ve ilkbaharda, 20 cm aralıklarla toprağa dikilir.
İlkbaharda, kök ayrımıyla da çoğaltılması mümkündür. Cerastium’lar, rahatlıkla budanabilirler. Genellikle, çok yayılma eğilimini, makasla kenarlarından keserek, sınırlandırmak gerekir.


Uygulama alanı: Kaya bahçeleri, bordürler, şevler ve şev taşları arasında kullanılır. Aubrieta ile birlikte kullanıldığında daha çarpıcı bir etkiye sahiptir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com