CENTAUREA (COMPOSITAE) Peygamber Çiçeği

CENTAUREA (COMPOSITAE)
Peygamber Çiçeği
Tek ve çok yıllık türleri vardır.

TEK YILLIK TÜRLERİ


CENTAUREA MOSCHATA


   Yüksekliği 50-70 cm arasında değişen, çok dallanmış, dik sapları olan gür bir bitkidir. Uzun saplı kapitulalara sahip, sorguçlu çiçekler, kızıl-mor, açık pembe, beyaz, mavi ve koyu lila renklerindedir.


Dikkat çekici özelliği: Haziran'dan Ekim'e dek süren uzun çiçeklenmesi ve çiçeklerinin, çeşitli canlı renkleri ile çok hoş, hafif kokusudur.


Toprak ve ışık isteği: Güneşli alanda yer alan her türlü toprakta yetişir. Kıyı iklimine dayanıklıdır.


Üretimi: Kolaydır.
1)Tohumları Mart – Nisan ayları arasında, cam örtü altına ekilir. Fideler Mayıs sonunda, 25 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir.
2)Tohumları Nisan – Mayıs ayları arasında toprağa ekilir ve daha sonra 25 cm mesafeyle seyreltmesi yapılır.


Uygulama alanı: Bitki yastıklarında ya da kesme çiçek olarak kullanılır.


CENTAUREA CYANUS


   Çok dallanmış sürgünlere sahip bir bitkidir. Sürgünlerin uçlarında, uzun çiçek saplarının taşıdığı katmerli çiçekler yer almaktadır. Yüksekliği 1m’dir. Ekim zamanına göre çiçeklenmesi Mayıs'tan Eylül'e kadardır.


Dikkat çekici özelliği: Mavi, beyaz, pembe, mor renkteki güzel çiçeklenmesi ve çok özen gerektirmeyen üretimidir.


Toprak ve ışık isteği: Güneş alan tüm topraklarda yetişir.


Üretimi: Kolaydır.

1) Mart –Nisan ayları arasında fideliğe ekilmeli ve Mayıs'ta 30 cm aralıklarla toprağa dikilmelidir. Çiçeklenme Temmuz'dan, Eylül'e kadar olacaktır.
2) Mart'tan Mayıs'a kadar, doğrudan toprağa ekildiğinde, daha sonra 30 cm aralıklarla seyreltmesi yapılacaktır.
3) Aynı şekilde, Eylül sonunda da doğrudan toprağa ekilebilir. Ardından ilkbaharda, yine 30’ar cm’lik aralıklarla seyreltmesi yapılmalıdır. Bu durumda çiçeklenmesi daha erken (Mayıs – Temmuz) gerçekleşecek ve çiçekleri ilkbahar ekiminde elde ekileninkilerden daha büyük olacaklardır.


Uygulama alanı: Vazoda uzun süre dayanabilen kesme çiçeklerin üretiminde kullanılırlar.


ÇOK YILLIK TÜRLERİ


DAĞ CENTAUREA’SI


   Gür tutamlar oluşturan çok sayıda sürgüne sahip, 40 cm yüksekliğinde, mızrağımsı, tüylü yapraklı bir bitkidir.


Dikkat çekici özelliği: Çok yıllık, dayanıklı, mavi çiçekli bir bitki olmasıdır. Çiçekler 6-8 cm çapında, çok güzel bir mavi tonunda ya da beyaz renktedir. Çiçeklenme Nisan sonundan, Mayıs sonuna kadar devam eder.


Toprak ve ışık isteği: Tercihen kumlu toprakları sever.


Üretimi: Ağustos'ta kök ayrımı yoluyla üretilir. Dikimi 30 cm aralıklarla yapılır. Mayıs ve Haziran ayları arasında, fideliğe ekim yoluyla da çoğaltılması mümkündür. Şaşırtması da fidelikte yapıldıktan sonra, ilkbahar ya da sonbaharda toprağa dikilmelidir.


Uygulama alanı: Çok yıllıklarla oluşturulan çiçek tarhlarında ve kaya bahçelerinde kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com