CATANANCHE (ASTERACEAE)

CATANANCHE (ASTERACEAE)
Tek ve çok yıllık türleri vardır

ÇOK YILLIK

 

CATANANCHE CAERULEA 

   Kıyı iklimlerinin doğal bitkisidir. Dar yaprakları, rozet şeklinde dizilmiştir ve gri-yeşil renktedir. İnce uzun, dallanmış saplar, uçlarında, kızıl merkezli, açık mavi renkteki çiçekleri taşırlar. Bu çiçekli bitkinin boyu 60-70 cm’i bulur. Beyaz çiçekli bir de çeşidi mevcuttur.


Dikkat çekici özelliği: Kuru ve kireçli topraklarda yetişebilen bir bitki olmasıdır.


Toprak ve ışık isteği: Kuru ve kireçli de dahil olmak üzere, hafif toprakları ve güneşli alanları sever.


Üretimi: Çabuk solan bir bitki olduğu için, iki yıllık olarak üretilmesi daha tercih edilir bir durumdur. Tohum ekimi, Temmuz'da, fideliklere yapılmalıdır. toprağa dikimi, fidelikte bir kez şaşırtması yapıldıktan sonra, sonbahardan itibaren yapılabilir. Çiçeklenme Haziran'dan Ağustos'a kadar olacaktır. Mart'ta, cam örtü altında yapılan ekimlerle geliştirilen bitkiler, gelecek sonbahardan itibaren çiçeklenebilir.


Uygulama alanı: Çiçeklenmesi oldukça kısa sürmesine rağmen, kuru ve güneşli alanların dekorasyonunda kullanılabilecek bir bitkidir. Çiçeklerinin öğleden sonra kapanmak gibi bir özellikleri vardır.

 

TEK YILLIK

CELOSIA (AMARANTHACEAE)


   Uçları koyu kırmızı, alev rengi, atın sarısı, kızıl gibi göz alıcı renklerdeki küçük çiçeklerin oluşturduğu, tüylü koçan şeklindeki çiçek kurullarıyla sonlanan, dallanmış dik sürgünlerin oluşturduğu gür tutamlar görünümündeki bitkidir.


Dikkat çekici özelliği: Çiçeklenmenin ilginç görünümü ve çiçeklerin renklerinin zenginliğidir.


Toprak ve ışık isteği: Temiz, humusça zengin toprakları, güneşli alanları sever. Kireçli topraklara uyum sağlayamaz.


Üretimi: 
   Korunaklı bir alanda Mart - Nisan ayları arasında ekilir.
   Fideler arasında 10 cm kalacak şekilde seyreltme yapılır.  Mayıs sonu gibi, güzel bir havada,  Celosia Fontana (bodur) için 25 cm,  Celosia Pampas Plume için 35 cm dikim aralığı bırakılarak dikim yapılmalıdır.   Sıcak dönemlerinde, dip kısımlarından boca sulanmalıdırlar.


Uygulama alanı: Bitki yastıklarında ve çiçek tarhlarında, bodur türleri ise saksıları süslemede kullanılır.


Çeşidi:
   Alacalı Celosia
çeşidi. Boyu 30cm olan yoğun ve çok dallanmış bir bitkidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com