CAMPANULA (CAMPANULACEAE) Çan Çiçeği

CAMPANULA (CAMPANULACEAE)
Çan Çiçeği

Tek ve çok yıllık

   Bu cins, tek yıllık, iki yıllık, çok yıllık, bodur, yarı bodur, yüksek olmak üzere pek çok türü içerir. Bunlar arasında en çok kullanılanlar aşağıda verilmektedir.

İKİ YILLIK TÜRLERİ


CAMPANULA MEDIUM


   Çok tüylü, iyi dallanmış, piramidal formlu, 60-80 cm arası boylanabilen bir bitkidir. Alt yaprakları rozet şeklindedir. Borumsu çiçekleri asılı çanlar şeklinde, 4-5 cm uzunlukta, terminal konumlu (uç) ve gruplar halindedir. Mayıs – Temmuz arası açan çiçekler bu türde mor renklidir. Fakat katmerli veya katmersiz çeşitleri, beyaz, lila, pembe renkli olabilir. 
   Campanula calycanthema’nın, çeneği genişçe açılmış, oldukça evaze formlu bir ağza dönüşmüştür, taç yaprakla aynı renktedir. Çiçeklenmesi, basit yapraklı Campanulalara oranla daha uzun sürer, renkleri ise aynıdır.


   Dikkat çekici özelliği: Mayıs – Temmuz arası kesme çiçek olarak kullanılabilir olmasıdır.


   Toprak ve ışık isteği: Kireçli de dahil her türlü toprakta yetişir. Kıyı iklimine de dayanıklıdır. 


   Üretimi: Mayıs - Haziran arası fideliklere ekilir. Şaşırtması da burada yapıldıktan sonra, sonbahar ya da ilkbaharda, 40-50 cm aralıklarla toprağa indirilir. 


   Uygulama alanı: Kesme çiçek olarak kullanılır. İki yıllık Campanulalar çiçek tarhlarında ve çiçek yastıklarında da kullanılırlar, fakat çiçeklenmeleri kısa sürelidir. 


   Çeşitleri: İri çiçekli ve katmerli bir çeşidi vardır. Yüksekliği 70-80 cm kadardır.


ÇOK YILLIK TÜRLERİ


   Çok yıllık türlerinin 30-50 cm’i bulan dik sapları, morumsu mavi renkli çiçekleri vardır.


CAMPANULA GLOMERATA


   Dikkat çekici özelliği: Çok dayanıklı bir bitkidir. Çiçekler mor-mavi renklidir. Çiçeklenme Mayıs – Haziran ayları arasındadır. 


   Toprak ve ışık isteği: Kireçli ve serin toprakları hatta yarı gölge ortamları bile sever. 


   Üretimi: İlkbaharda kök ayrımı ile çoğaltılır. 


   Uygulama alanı: Çok yıllık bitkilerle oluşturulan yastıklarda kullanılır.


CAMPANULA CARPATICA


   25-35 cm boylarında alçak boylu bir bitkidir. Sürgünler çok dallanmıştır. Alttan yayvan gelen sürgünler üstlere doğru dikleşmektedir. Evaze çan şeklindeki, dik duruşlu çiçekler, mavi renklidir ve ince uzun dalların uçlarında, koçan şeklinde, seyrek gruplar oluştururlar. Çiçeklenme Haziran'dan Eylül'e kadar sürer. Beyaz çiçekli bir çeşidi de vardır.


CAMPANULA PORTENSCHLAGIANA


   10-20 cm boylarında, sürünücü, kupa şeklinde mavi çiçekleri olan, Mayıs'tan Haziran'a kadar çiçek açan bir bitkidir.
Campanula carpatica ve campanula portenschlagiana için:


   Dikkat çekici özelliği: Çok yıllık sürünücü bitkilerdir.


   Toprak ve ışık isteği: Temiz (taşsız-kayasız) toprakları, güneşli ya da yarı gölge alanları severler.


   Üretimi: Tohumlar, Mayıs – Haziran ayları arasında, seyrek olarak fideliklere ekilir ve Ağustos, Eylül aylarında toprağa dikilirler. İlkbaharda, kök ayrımıyla da çoğaltılmaları mümkündür. 


   Uygulama alanı: Kaya bahçeleri ve şev taşları aralarında kullanılmaya uygundurlar. Campanula carpatica bordür bitkisi olarak da kullanılır. Çalı güllerinin arasında kalan toprağı, adeta yeşil ve çiçekli bir manto gibi örtmek amacıyla, fon bitkisi olarak da kullanılır.


CAMPANULA PERSİCAEFOLIA


   40-80 cm arası boylanır, gevrek, dik duruşlu sapları vardır. Büyük, açık mavi renkte, oldukça geniş açılabilen çiçekler, basit ya da çok dallanmış, yayvan gruplar halinde kurullar oluşturur. En ilginç çeşitleri beyaz, katmerli beyaz, mavi, beyaz-mavi alacalı renkli çiçekli olanlarıdır. 


   Dikkat çekici özelliği: Üretimi çok kolay, çiçeklenmesi uzun süreli bir bitki olmasıdır


   Toprak ve ışık isteği: Tüm topraklarda yetişir, gölge alanları tercih eder. 


   Üretimi: Tohumları Mayıs – Haziran ayları arasında seyrek bir şekilde fideliklere ekilir, şaşırtması doğrudan dikim alanına, Ağustos – Eylül ayları arasında yapılır. Aynı şekilde ilkbaharda, kök ayrımı yoluyla da üretilir. 


   Uygulama alanı: Çok yıllıklardan oluşan bitki yastıklarında ve uzun süre dayanan kesme çiçekler olarak kullanılır.


CAMPANULA PYRAMIDALIS


   Dik ve düz, çoğu zaman iki metreyi bulan sapları vardır. Dip kısmından, tepeye kadar yer alan,iri, açık mavi ya da beyaz renkteki çiçekler uzun başaklar şeklinde çiçek kurulları oluştururlar. 


   Dikkat çekici özelliği: Büyük ebatlarda, çok yıllık mükemmel bir bitkidir. Temmuz'dan Eylül'e dek uzanan bir çiçeklenmeye sahiptir.


   Toprak ve ışık isteği: Kurak topraklarda, hatta çakıllı topraklarda bile yetiştirilebilir, sıcak ortamlardan hoşlanır. 


   Üretimi: Nisan'dan Haziran'a kadar fideliğe ekilir. Şaşırtması da burada yapıldıktan sonra, sonbaharda 50 cm’lik dikim aralıklarıyla toprağa dikilir. Campanula pyramidalis, saksıda da yetiştirilebilir.


   Uygulama alanı: Çok yıllık bitkilerle oluşturulan bitki yastıklarında ve kesme çiçek olarak kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com