ANCHUSA (BORRAGINACEAE)

ANCHUSA (BORRAGINACEAE)

İki yıllık

ANCHUSA ITALICA YA DA ANCHUSAAZUREA


   Güçlü piramidal tutamlar oluşturan, 1-1,5 m boylanabilen, dallanmış uzun sapları bulunan, iki yıllık bir bitkidir. Boylamasına uzun salkımlar şeklinde gruplanmış çiçekleri, Myosotis’inkine benzer bir mavi tonunda, fakat ondan çok daha büyük ebatlardadır. 


   Dikkat çekici özelliği: Mayıs'tan Ağustos'a kadar açan, mavi renkli güzel çiçekleridir.


   Toprak ve ışık isteği: Aşırı nemli olmayan, serin ve derin toprakları sever. Çok uyumlu bir bitkidir. Kireçli şev alanlarda bile yaşar. 


   Üretimi: Tohumları Haziran'da ekilir, sonbaharda 50 cm dikim aralığıyla toprağa dikilir. Kuru yaprak ya da saman örtüsüyle kıştan korunmalıdır. Havalar ısınmaya başladığı zaman bu örtü kaldırılmalıdır. 


   Uygulama alanı: Çim üzerinde gruplar halinde ve çiçek tarhlarında, şevlerde ve kurak alanlarda kullanılır. Kesme çiçekleri suda çok iyi dayanır ve uzun sapları büyük vazoları süslemeye elverişlidir.


ANCHUSA CAPENSİS


   Dokunulduğunda sert, dar, uzun, tüylü yapraklarıyla, alçak boylu tutamlar oluşturan, iki yıllık bir bitkidir. Yaprakların arasından dallanmış pek çok çiçek sapı yükselir. Anchusa italica’nınkine benzer çiçekleri, çok daha parlak, mavi-lacivert renkte ve taçları beyaz merkezlidir. Bitkinin dip kısmından tepesine kadar yayılan, boyu 50 cm’yi bulan bir çiçeklenmesi vardır. 


   Dikkat çekici özelliği: Çiçeklerinin çok koyu mavi rengidir. Çiçeklenme Temmuz – Ağustos – Eylül aylarında görülür. 


   Toprak ve ışık isteği: İyi kabartılmış, yumuşak tüm topraklarda ve bol güneş alan ortamlarda yetişir.


   Üretimi: Nisan'da fideliklere ekilebilir, bu durumda çiçeklenme aynı sene içinde, Temmuz - Eylül ayları arasında olur. Eğer Ağustos – Eylül arasında ekilir, kışı da korunaklı bir alanda tamamlar ve Mart'ta toprağa dikilirse, bitki daha bol çiçekli ve daha güzel olacaktır. Bu durumda çiçekler Mayıs ayından itibaren belirmeye başlayacaklardır. Çiçek sapları kesilerek, dallanma tetiklenmelidir. 


   Uygulama alanı: Tek yıllıklar ve dayanıklı çok yıllıklarla oluşturulan kompozisyonlara, güzel mavi rengiyle vurgu katar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com