BRACHYCOME (ASTERACEAE)

BRACHYCOME   (ASTERACEAE)

Tek yıllık

BRACHYCOME IBERIDIFOLIA


   Tek yıllık.Dallanması yoğun, dik duruşlu bir bitkidir. Boyu 20-30 cm arasındadır. Şerit şeklinde bölünmüş yaprakları mevcuttur. Sapların ucundaki çiçekler koyu mavi, ortaları siyah renktedir. Siyahın etrafında beyaz bir çember yer alır. Çiçeklenme Haziran'dan Eylül'e kadardır. Saf mavi, beyaz ve pembe renkli çeşitleri mevcuttur. 


   Dikkat çekici özelliği: Mavi renginin tonuyla ilgi çekici, zarif bir bitkidir. Çiçeklenmesi oldukça yoğundur.


   Toprak ve ışık isteği: İşlenebilir her türlü toprakta ve güneş alan ortamlarda yetişir. 


   Üretimi:
1) Eylül'de saksıya ekilir, bu sayede kışı korunaklı bir alanda geçirmesi mümkün olur. Nisan sonunda, 25-30 cm aralıklarla toprağa dikilmelidir.
2) Mart'ta ekim yastığına ekilir, orada şaşırtması yapıldıktan sonra Mayıs'ta toprağa dikilir. Çiçeklenme Haziran'dan Ağustos'a kadar devam eder.
3) Nisan – Mayıs ayları arasında doğrudan toprağa da ekilebilir. Araları 25 cm olacak şekilde seyreltmesi yapılır. Bu durumda çiçeklenme Temmuz'dan Eylül'e kadar olacaktır.


   Uygulama alanı: Bitkinin sürünücü formu, bordür bitkisi ya da daha uzun boylu bitkilerle oluşturulan kompozisyonlarda yer örtücü olarak kullanılmasına olanak sağlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com