CONVOLVULUS TRICOLOR (CONVOLVULACEAE Gündüz Sefası

CONVOLVULUS  TRICOLOR (CONVOLVULACEAE
Gündüz Sefası
Tek yıllık

   35 cm yüksekliğinde, çok dallanmış, devrik, uçlara doğru dikleşen saplara sahip bu bitkinin, Volubulis’inkilere benzer, evaze huni biçiminde çiçekleri vardır. Tek veya birkaç renkten oluşan çiçeklere (kenarlar renkli, merkez beyaz, dip boğazı sarı renkli) sahip, çeşitleri bulunmaktadır. Mavi, mor, pembe, kırmızı ve beyaz tonların hakim olduğu çiçekler akşam olunca kapanırlar. 


   Dikkat çekici özelliği: Çok dayanıklı bir bitkidir. Özel bir bakım gerektirmeden, Temmuz'dan Eylül'e kadar çiçek açar. 


   Toprak ve ışık isteği: Güneş alan tüm topraklarda yetişir. Kıyı iklimine oldukça dayanıklıdır.


   Üretimi: Kolaydır. Tohumları Nisan'dan Mayıs'a kadar, 30 cm aralıklarla ve 4-5 tane bir arada olacak şekilde, doğrudan yerine ekilirler. Çimlenmeyi kolaylaştırmak için sulanmalı ve bitki gürleştiğinde sulama bırakılmalıdır. Bu bitki, bu aşamadan sonra hiçbir özen gerektirmez. Şaşırtmaya da ihtiyaç duymaz. 


   Uygulama alanı: Bordür bitkisi olarak, alçak boylu yastıklarda, kaya bahçelerinde, çiçek tarhlarında, saksılarda ve küplerde kullanılabilir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com