IMPATIENS BALSAMINA (BALSAMINACEAE) Kına çiçeği-Camgüzeli

IMPATIENS BALSAMINA (BALSAMINACEAE)
Kına çiçeği-Camgüzeli

Tek yıllık

   Beyazdan mora kadar kırmızı da dahil çok canlı renklere sahip çiçekler, katmerli ve çok sayıdadır. Piramit şeklide dallanmış, dolgun sapların etrafında, yaprakların sapla birleştiği noktalarda dizilmişlerdir. Bazıları yapraklar tarafından gizlenmiş olabilmektedir. Çiçekler çok katmerli, bodur ve gür türlerde daha iyi dağılmışlardır.


Dikkat çekici özelliği: Haziran'dan Ekim'e kadar, gölge alanlarda dahi devam eden çiçeklenmesidir.


Toprak ve ışık isteği: Zengin, serin ve iyi gübrelenmiş topraklarda, gölge alanlarda yetişir.


Üretimi: Kolaydır.
1)Nisan'da yastığa ekilir, yine burada şaşırtması yapılır, Mayıs sonu, Haziran gibi toprağa dikilir.
2)Nisan – Mayıs arasında, güney bakılı bir fideliğe ekilir ve Haziran'da, boylu türler 40 cm, bodur türler de 20-25 cm aralıklarla toprağa dikilir.
Üretim esnasında, kurak dönemlerde bolca sulanması gerekmektedir.


Uygulama alanı: Gölge alanların kış süslemeleri için uygun, tek yıllık bir bitkidir. Yumrulu Begonia’lar ve İmpatiens’lerle uyumlu gruplar oluşturur. Bodur cinsleri saksıda da yetiştirilebilir.


Çeşitleri:
Bol kamerli Balsamine Camelia. 60-80 cm boylanabilir. Çiçekleri kamelyanınkiler gibi mükemmel bir forma sahiptir. Çeşitli renkleri vardır.
Katmerli, bodur Balsamine ‘Tom-Pouce’. Boyu 25 cm’i aşmayan, daha küçük çiçekli, fakat daha yaygın yapraklı bir çeşittir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com